2024.01.31. 06:00
Elsőként ültetett csipet élő emberi agyba Elon Musk cége
A Neuralink vállalat sikeresen végrehajtotta humán klinikai műtétét.
Forrás: Neuralink
A beültetett csip lehetővé teszi, hogy az emberi agy pusztán gondolkodással kezelje okostelefonját vagy számítógépét. Az első klinikai kísérlet sikeresnek bizonyult.
Musk a tulajdonában lévő X közösségi oldalon közölte, hogy az általa részben tulajdonolt Neuralink agyimplantátum-gyártó cég első terméke a Telepathy, azaz telepátia nevet kapta.
A Neuralink Musk által 2017-ben alapított cég, amely kutatást és fejlesztést végez az IC csipek beültetésére, hogy olyan vezeték nélküli funkciókat nyújtson az agynak, mint a „külső eszközökkel való kapcsolat” és a „látás javítása”.
Az FDA (az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) tavaly hagyta jóvá a humán klinikai vizsgálati tervet. Szeptemberben kezdték meg a 40 év alatti felnőttek toborzását: a Bloomberg arról számolt be, hogy több ezren jelentkeztek a kísérletre. Toborzásukra készült az alábbi videó a beágyazott IC csipről:
A hétfői műtét ígéretesnek bizonyult, a beteg jól gyógyul.
Így néz ki az IC csip:
Egy ilyen csip beültetésével az ember képes lesz mondjuk a PC-egerét működtetni azzal, hogy csupán csak rá gondol. Ezenkívül kezelheti okostelefonja billentyűzetét és a bejövő hívásokat.
Musk szerint az agyba ültetett csip első felhasználói azok lennének, akik elvesztették a végtagjaikat. A néhai brit tudóst, Stephen Hawkingot hozta fel példának, aki motoros neuronbetegségben szenvedett: „Képzeljük el, hogy Hawking gyorsabban tudna kommunikálni, mint egy profi gépíró. Ez a cél.”
Musk cége robottal helyez be 64 hajlékony, emberi hajnál vékonyabb szálat sebészeti úton az agy azon részére, amely a „mozgási szándékot” szabályozza. Azt állítják, hogy ezek a szálak lehetővé teszik a kísérleti alanyok implantátumának – amelyet vezeték nélkül tölthető akkumulátorral működtetnek –, hogy rögzítse és vezeték nélkül továbbítsa az agyi jeleket egy olyan alkalmazásnak, amely dekódolja a személy mozgási szándékait.
Bárki, aki korlátozottan vagy egyáltalán nem tudja használni mindkét kezét nyaki gerincvelő-sérülés vagy amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) miatt, jogosult lehet a részvételre a kísérletben és itt regisztrálhatja magát.
Számos rivális vállalat már beültetett hasonló eszközöket
Bár Musk remek marketinges képességei, szerepvállalása növeli a Neuralink ismertségét, a cégnek erős riválisokkal kell versenyeznie, amelyek közül néhányan már két évtizedes múltra tekintenek vissza. A utahi székhelyű Blackrock Neurotech például még 2004-ben ültette be az első agy-számítógép interfészt.
A Neuralink társalapítója által létrehozott Precision Neuroscience szintén a bénult embereken kíván segíteni. Implantátumuk egy nagyon vékony szalagdarabra hasonlít, amely az agy felszínén ül, és „koponyamikrorésen” keresztül ültethető be, ami szerintük sokkal egyszerűbb eljárás.
Digitália
- Nő lett Magyarország első űrorvosa
- Magyar nőket érintő Motherless-botrány: ezt tehetjük a lesifotók ellen
- Vakok újra látnak – hatalmasat lépett a Science Corporation
- Miért fordította önmaga ellen apja fegyverét egy 14 éves fiú?
- A zene tudományosan igazoltan gyógyít – nem mindegy, melyik