Gazdaság

2017.06.22. 14:55

Továbbra is tart a tavaszi nagytakarítás a hazai cégek között

BUDAPEST Változatlanul nagyon sok, az előírásoknak nem megfelelő vállalkozás létezik, bár sokat megszüntetnek.

Stagnáló cégalapítási számok mellett továbbra is magas a cégtörlések száma, ugyanakkor a tulajdonosok által kezdeményezett megszüntetések helyét egyre inkább átveszik a hatósági kényszereljárások.

- Továbbra is tart a tavaszi nagytakarítás a hazai cégek között. Több tízezer vállalkozás van valamilyen típusú megszüntetési eljárás alatt, és még mindig van 25 ezer korlátolt felelősségű társaság, amely az alapvető tőkekövetelményeket sem teljesíti - mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.

2017 májusában 2133 cégalapítás mellett 3817 cégtörlés történt, ami nagyjából illeszkedik az elmúlt hónapok magyarországi trendjébe, bár a cégtörlési szám mintegy 10 százalékkal meghaladta még az elmúlt hónapok átlagát is.

A fővárosban és közelében sok cég szűnt meg Grafika: OPTEN

A megszüntetéshez vezető eljárások közül a kényszertörlések domináltak májusban. 1534 kényszertörlési eljárás indult egy hónap alatt, ami 75 százalékkal haladja meg az előző havi értéket.

- A hatósági kezdeményezésű kényszertörlések száma várhatóan még tovább fog emelkedni az idei év második felében. Ennek oka egyrészt, hogy a tőkeminimumnak nem megfelelő korlátolt felelősségű társaságok tovább ritkulnak majd.

Az egyes gazdasági ágazatok tekintetében azonban komoly különbségek vannak a cégmegszűnések számában. Mégpedig az építőiparban, a vendéglátásban, az energetikában és a pénzügyi szektorban jóval átlag felett vannak a cégalapítási arányok, a szociális ellátás, az oktatás és a feldolgozóipar tekintetében pedig messze átlag alatti alapítási arányokat hozott a május. Az Opten - Cégfluktuációs Index (amely az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja a vizsgált időszak elején rendben működőkéhez) ez év májusi értéke átlagosan 12 százalék körül mozgott.

Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten - CFI Nógrád, Hajdú-Bihar és Veszprém megyékben érte el a legalacsonyabb értékeket, a legmagasabb fluktuációt pedig Budapest, Jász-Nagykun-Szolnok és Komárom-Esztergom megye produkálta.

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!