Hírek

2014.09.11. 15:45

9/11: a dátum, amit soha nem felejtünk

Csütörtökön az Egyesült Államokat ért terrortámadás 13. évfordulójára emlékeztek szerte a világban, így Magyarországon, ahol a dunaújvárosi tűzoltók szirénái is az áldozatokért szóltak.

Gallai Péter

Grafika: MTI

Lássuk mi is történt 2001-ben, ami megváltoztatta a világ terrorizmusáról alkotott képét. New Yorkban helyi idő szerint 8 óra 46 perckor, majd 9 óra 3 perckor két, élő bombaként használt, eltérített utasszállító repülőgépet vezettek a Világkereskedelmi Központ (World Trade Center) két ikertornyába. A tornyok 9.59 órakor, illetve 10.29 órakor leomlottak, a romok alatti tüzet csak december közepére sikerült eloltani. Washingtonban egy harmadik eltérített gép az amerikai védelmi minisztériumra, a Pentagonra zuhant, amelynek egyes részei összeomlottak. Egy negyedik gép amelyet szintén merényletre akartak felhasználni az utasok ellenállása miatt Pittsburgh közelében zuhant le. A később közzétett hivatalos adatok szerint az Egyesült Államokban összesen közel 3000 halálos áldozatot követelt.

A támadások miatt addig példátlan módon több napra lezárták az amerikai légteret minden polgári repülőgép előtt, a fegyveres erőket fokozott harckészültségbe helyezték. Bush amerikai elnök tévébeszédben jelentette be, hogy több mint terrorcselekmény, valójában háborús cselekmény történt, és kilátásba helyezte: az Egyesült Államok felkutatja a felelősöket és igazságot szolgáltat, nem téve különbséget elkövetők és a nekik menedéket nyújtók között. Erre közel tíz évet kellett várni, a merényletek kitervelője és lebonyolítója a világ legkeresettebb terroristavezére, az al-Kaida szervezet feje, Osama Bin Laden volt, akit több éves hajtóvadászat után 2011-ben ölt meg Pakisztánban egy amerikai kommandó.

Barack Obama amerikai elnök, a first lady és Joe Biden alelnök részvételével a Fehér Háznál csütörtökön egyperces csenddel emlékeztek meg a terrortámadások csaknem háromezer halottjáról. A WTC ledöntött ikertornyainak helyén létesített emlékhelyen a hagyományoknak megfelelően felolvasták az áldozatok névsorát.

Noha az amerikai belbiztonsági minisztériumnak nincs tudomása konkrét terrorfenyegetésről, az Egyesült Államok biztonsági szolgálatai a korábbi évekhez hasonlóan most is fokozott készültségben várták az évfordulót. Az amerikai hatóságok tudatában vannak annak, hogy az iszlamista terrorszervezetek amint azt a bengázi amerikai képviselet ellen két éve elkövetett támadás is bizonyította szimbolikus és propagandisztikus jelentőséget tulajdonítanak szeptember 11-nek.

Amerikai biztonsági szakértők szerint a dzsihadista terrorcsoportok közül az Egyesült Államok területére nézve az Arab-félszigeten működő al-Kaida-szervezet jelenti a legnagyobb potenciális veszélyt. A többi elsősorban külföldön található amerikai célpontok megtámadására tehet kísérletet. Idén a Szíriában és az Irakban jelentős területeket uralma alá hajtó, magát Iszlám Államként (IÁ) tituláló szélsőséges csoport előretörése áll az aggodalmak középpontjában, különösen azután, hogy annak tagjai nemrég fejeztek le két amerikai újságírót. Az Egyesült Államok és más nyugati országokat különösen az nyugtalanítja, hogy az IÁ soraiban számos állampolgáruk harcol. Az IÁ mellett amerikai célpontok elleni támadásokkal fenyegetőzött az as-Shabab szomáliai dzsihadista szervezet is, amelynek vezérével nemrég amerikai dróncsapás végzett. A nyugati és arab titkosszolgálatoknál nyugtalanságot keltett az is, hogy a tripoli repülőtér elfoglalása nyomán utasszállító repülőgépek kerültek líbiai iszlamista milíciák kezére.

A Pentagon egyrészt forgatókönyveket készített elő Obama elnöknek a IÁ elleni katonai fellépéshez, másrészt a minisztérium újabb biztonsági óvintézkedéseket léptetet életbe. Egyebek között júliusban megszigorította a készültséget 25 külföldi repülőtéren, többnyire olyanokon, ahonnan közvetlen járatokat indítanak az Egyesült Államokba. A belbiztonsági minisztérium emellett együttműködik a Szövetségi Nyomozó Irodával (FBI) és a hírszerző szolgálatokkal a Szíriába utazott radikálisok azonosításában és nyomon követésében. Velük kapcsolatban adatmegosztást folytat európai és más kormányokkal, különösen azzal 38 országgal, amelyeknek polgárai vízummentességet élveznek az Egyesült Államokban.

- A jó hír országunk számára szerintem az, hogy 13 év után jelentősen javítottunk a nemzet azon képességén, hogy felfedezze és meghiúsítsa a külföldi terrorista összeesküvéseket, mielőtt azok elérhetnék hazánkat. Itthon a szövetségi bűnüldöző szervek újból és újból kiváló munkát végeznek azzal, hogy számos személyt már azelőtt azonosítnak, lenyomoznak, letartóztatnak és bíróság elé állítnak, mielőtt még terrorcselekményt követnének el. A rossz hír az, hogy továbbra is valódi terrorista ellenségekkel és reális fenyegetéssel kell szembenéznünk - mondta Jeh Johnson. a 13 évvel ezelőtt végrehajtott terrortámadások nyomán létrehozott belbiztonsági minisztérium vezetője.


Emlékezett a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság is - Dunaújvárosban is felsorakoztak a szertár előtt, cikkünk: itt!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!