Külföld

2014.08.28. 10:13

Gázai konfliktus – Netanjahut bírálják az izraeli politikusok

A Gázai övezeti hadművelet Benjámin Netenjahu miniszterelnök általi vezetését és a konfliktust lezáró tűzszüneti megállapodást is bírálták izraeli politikusok csütörtökön, a gázai fegyveres szervezetek ellen folytatott ötvennapos hadjáratot követően.

Jichák Herzog, az ellenzéki szociáldemokrata Munkapárt és a parlamenti ellenzék vezetője Facebook-oldalán közzétett véleménye szerint Netanjahu elvesztette a lakosság, s különösen az ország déli részén és a Gázai övezet környékén élők bizalmát.

"A hadsereg győzött, de a kormány megbukott" - írta Herzog és "szomorú győzelmi beszédnek" minősítette a Netanjahu szerda esti sajtótájékoztatóján elhangzott kijelentéseket.

Avigdor Liberman külügyminiszter - bár pártjával, az Iszráel Béténuval (Izrael a Hazánk) részese a kormánykoalíciónak - Facebook-bejegyzésében legalább annyira kritikus volt, mint az ellenzék.

"Tilos egyezségre jutni a Hamásszal, és amíg van Hamász, tilos megállapodni!" - vélekedett a politikus. "Amíg Gázát a Hamász uralja, nem lehet biztosítani az izraeliek biztonságát és nem lehet diplomáciai egyezményt kötni. A Hamász nem partner semmiféle politikai vagy biztonsági megállapodáshoz" - tette hozzá, bírálva a Kairóban egyiptomi közvetítéssel megkötött tűzszünetet.

Dani Danón, a kormánykoalíciót vezető Likud keményvonalas, "héja" képviselője - akit Netanjahu a harcok közepén menesztett védelmi miniszterhelyettesi székéből, politikájának folyamatos kritizálása miatt - kijelentette, hogy ő és barátai nem akarják leváltani a kormányfőt, de "szeretnék visszatéríteni a Likud útjára".

Danón a közszolgálati rádió csütörtök reggeli adásában a hadjárat vezetését azért bírálta, mert szerinte annak el kellett volna érnie a Hamász egyértelmű felszámolását.

Zaháva Galon, a baloldali liberális Merec párt vezetője viszont támogatásáról biztosította a tűzszünetet, de hangsúlyozta, hogy el kell ismerni a palesztin egységkormányt és meg kell szüntetni a gázai blokádot, hogy ezzel elkerülhetővé váljanak a jövőbeli összeütközések.

Juvál Diszkin, a Sin Bét belbiztonsági szervezet volt főnöke a tűzszünet ismertetésének hiányát és elfogadásának módját bírálta facebook-bejegyzésében.

"Hetven izraeli halála, több mint 2100 palesztin megölése és a harcok 50 napja után, amikor a kabinet megvitatása és jóváhagyása nélkül fogadták el a tűzszünetet, az izraeli lakosságnak jogában áll magyarázatot kérni az egyezmény vagy a megállapodás részleteiről, és a politikai vezetésnek kötelessége megadnia azt" - írta Diszkin.

Harmadával zuhant Netanjahu népszerűsége

Izraeli közvélemény-kutatási adatok szerint harmadával csökkent Benjámin Netenjahu miniszterelnök népszerűsége a gázai hadművelet utolsó heteiben.

A kormányfő támogatottsága 27 százalékot esett a háborús konfliktus utolsó három hetében. A Dialóg intézet felmérésében szerdán megkérdezett izraeliek 50 százaléka volt elégedett Netanjahu tevékenységével az ötven napig tartó, a gázai palesztin fegyveres szervezetek ellen folytatott nyári "Erős szikla" hadművelet nyomán. Augusztus 5-én még 77 százalék állt Netanjahu mögé.

A Háárec című baloldali lap szerint a kormányfő helyzete, népszerűségének mostani visszaesése ellenére viszonylag kedvező, különösen a jobb és baloldalról érkező kritika fényében.

A felmérés szerint mindazonáltal a megkérdezettek 54 százaléka szerint egyik fél sem győzött a háborúban. Csupán 26 százalék értett egyet a kormányfő szerdán hangoztatott álláspontjával, miszerint Izrael számára hatalmas katonai és diplomáciai sikerrel végződött a konfliktus, 16 százalék pedig úgy vélte, hogy a fegyveres viszályt a Gázai övezetben hatalmon lévő iszlamista Hamász mozgalom nyerte meg.

A harcok idején a Netanjahu riválisaként számon tartott Avigdor Liberman külügyminiszter elfogadottsága tovább romlott, noha ő folyamatosan hangoztatott szembenállása okán nem tekinthető az esetleges kudarc felelősének.

Liberman hadjárat előtti 31 százalékos népszerűsége és a vele szembeni 56 százalékos elégedetlenség tovább nőtt, jelenleg csak 29 százalék áll mellette és már 58 százalék van ellene. Ennek oka az lehet, hogy Netanjahu számos alkalommal síkra szállt a háború közepette képviselt éles kritikájával szemben, lojalitást követelve tőle a koalíció tagjaként.

A 464 ember megkérdezésével elvégzett, reprezentatív felmérés szerint a pártok támogatottságában nem történt jelentős elmozdulás a Gázai konfliktus hatására, csak két párt vesztett viszonylag sok szavazót a hadművelet előtti állapotokhoz képest.

A Netanjahut folyamatosan bíráló jobb és baloldali tömörülések, Liberman Iszráel Béténu (Izrael a Hazánk) nevű jobboldali nacionalista pártja, és a palesztinokkal békepolitikát folytató Merec 3-3 mandátumot veszítene a kneszetben, ha Izraelben most tartanának parlamenti választásokat.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!