Tudomány

2015.09.15. 14:53

Kétéjszakás csillagles Daruszentmiklóson - Az asztrofotózás szerelmesei randevúztak

Daruszentmiklós - Vak sötétben, apró piros pontok alapján lehetett tájékozódni péntek és szombat este a daruszentmiklósi iskola udvarán. A környéken erős fényt használni ezúttal szentségtörést jelentett, vagy legalábbis rosszalló tekinteteket vonzott maga után.

Horváth László

Az asztrofotósok titokzatos világát lestük meg a találkozó második napján. A Rauf Norbert daruszentmiklósi polgármester támogatásával megvalósult rendezvény szervezője Horváth Zsolt beszélt az összejövetelről.

- A csillagászat iránt érdeklődő ismerősök találkozója mindig hasznos időtöltés. Az invitálásra pénteken tizennyolcan érkeztek az ország különböző pontjairól, és még szombaton is maradtak páran. Fontos, hogy olyan helyet találjunk, ahol a fényszennyezés nem zavarja a felvételeket. Panik Zoltán kollégám meg is jegyezte: Itt jobb az ég, mint Kecskeméten, és a Tejút is szabad szemmel jól látható.

Panik Zoltán Kecskemétről, dr. Horváth Zsolt Daruszentmiklósról és Jókai András Üllőröl szombat éjjel is az eget kémlelte. Útmutatásaik alapján az amatőrök is sok csodát láthattak Fotó: Horváth László

- Mire készüljenek, akik ezt a hobbit választják?

- Az égbolt vizuális észlelését követően különböző eszközök használatával és szoftveres segítséggel készíthetünk asztrofotókat. Az észlelés egyszerűbb távcsövekkel megejthető, a fotózáshoz azonban már speciális szerkezetek szükségesek.

Panik Zoltán kecskeméti asztrofotós, aki már az kezdő szinttől feljebb, hűtött, natív CCD érzékelős géppel vadászott a csillagokra, kérdésünkre elmondta: Nagyjából hatvan aktív asztrofotós van hazánkban, akik minden egyes újholdkor megpróbálnak új képet készíteni. Nemzetközi szinten igen jól állnak a magyarok, hiszen több nemzetközi díjat is bezsebeltek az utóbbi években. Például Fényes Lóránt 2012-ben kezdő fotósként a londoni királyi obszervatórium Asztrofoto Picture of The Day pályázatán nyert alig három év fotózással a háta mögött. Magyar körülmények között is hétköznapinak számító, egyszerűen felszereléssel győzött a többmilliós berendezések ellen. A következő évben Éder Iván megosztott harmadik helyet szerzett. Az első helyezett pedig Francis László lett robottávcső kategóriában. Pici pénzből, pici technikával ott tudunk lenni a világ élvonalában - mondta el a magyar asztrofotósunkról Panik Zoltán.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!