Bulvár-celeb

2 órája

Megjelent a halálos vírus a magyar határnál

Azonnali járványügyi intézkedéseket rendelt el a hatóság. Újra veszettségesetet igazoltak egy kutyánál a Nébih laboratóriumában. A fertőzött állatot Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a román határ közelében találták.

MW

A veszettség a világ leghalálosabb vírusai közé tartozik

Forrás: Shutterstock

Fotó: Corona Borealis Studio

A Nébih szakemberei ismét veszett kutyát azonosítottak: ezúttal a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Szamosbecsen. A legújabb esettel összefüggően számos járványügyi intézkedés ‒ többek között fokozott felügyelet és ebzárlat ‒ elrendelését kezdeményezte az állategészségügyi hatóság. Az elrendelt intézkedéseket a Nébih és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal mindaddig fenntartja, amíg azt a járványügyi helyzet szükségessé teszi – írja a szon.hu.

A veszettség 2022 szeptemberében jelent meg ismét hazánkban. Mostanáig összesen 37 esetet állapítottak meg, többségében rókákban. Valamennyi veszettségeset az ukrán és a román határ közelében történt, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. 

Az esetek miatt a vármegye elvesztette veszettségtől mentes státuszát, azonban az ország többi része továbbra is mentes maradt.

Az egyik legveszélyesebb vírus A veszettség állatról emberre terjedő halálos fertőzés, amit a Lyssa-vírusok okoznak. A fertőzés jellemzően az állat váladékaival terjed, például harapással, marással az állat nyálán keresztül vagy a veszett állat tejének fogyasztásával. A harapástól, karmolástól számítva a tünetek megjelenéséig akár hetek, hónapok is eltelhetnek. Minél közelebb van a vírus bejutásának helye az agyhoz, annál hamarabb jelennek meg a tünetek. Ha a klinikai tünetek kialakulnak, a betegség és a halálos kimenetel már általában visszafordíthatatlan. Eddig összesen 20 emberi túlélőt dokumentáltak a világon – írja az egeszsegvonal.gov.hu.

A megemelkedett esetszámok miatt 2024-től Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében a rókák vakcinázása dupla csaléteksűrűséggel történik mindaddig, amíg a járványügyi helyzet indokolja. 

Fontos tudni, hogy a háziállatok esetében Magyarországon a kutyák veszettség elleni oltása évente kötelező, a macskák oltása pedig ajánlott. A Nébih ezúton is kéri a kutya- és macskatartókat, hogy oltassák be a veszettség ellen állataikat. 

Ezenfelül a veszettség gyanújának bejelentése jogszabályi kötelesség: az idegrendszeri tüneteket mutató, elhullott háziállatok, valamint az elhullottan talált vadállatok kapcsán az állategészségügyi hatóság gondoskodik a mintavételről.

Ha valaki rendellenesen viselkedő, emberre támadó vagy idegrendszeri tüneteket mutató vadállatot vagy háziállatot lát, haladéktalanul jelentse az illetékes állategészségügyi hatóságnál, az elhullott rókákat a Nébih zöldszámán (06-80-263-244)!

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!