Nézz az égre!

2024.07.28. 17:00

Július végén, a nyári égbolton öt égitest különleges együttállásában gyönyörködhetünk

A nyár egyik legszebb szabad szemmel is látható csillagászati jelenségében gyönyörködhetünk július végén.

Duol.hu
Forrás: Stellarium-web.org

Jövő héten kedden, 2024. július 30-án, hajnali fél négykor a Jupiter–Mars–Hold–Fiastyúk láncolatát csodálhatjuk meg. A szabad szemmel is látható csillagászati jelenséget a keleti égbolton lehet majd megfigyelni, ahol öt égitest, a Fiastyúk csillaghalmaz, a holdsarló, a Mars, a Jupiter és a Bika csillagkép vörös csillaga, az Aldebaran kerül közel egymáshoz.

Az égi ötösfogat legfényesebb tagja a csökkenő fázisban lévő Hold lesz. A 29%-os fázisú holdsarló már szabad szemmel is fenséges látványt nyújt 31 fokkal a látóhatár felett, azonban kisebb csillagászati távcsövekkel gyönyörű krátereket megfigyelhetünk a felszínén. Égi kísérőnk észlelése során érdemes a terminátor mentén – az az árnyékvonal, amely elválasztja a megvilágított és az árnyékos területet – tanulmányozni a felszíni képződményeket. Ilyenkor lenyűgöző árnyjátékokat láthatunk, ahogyan az egyes kráterek különböző megvilágításban tűnnek fel. A Hold északi féltekéjén, a középső-felső részén, pontosan a terminátor vonala mellett lesz látható a Copernicus-kráter, amely rászolgált az összetett komplex kráter titulusra. A 800 millió éves felszíni képződmény átmérője 93 km és a közepén 1200 méter magas központi csúcsokat láthatunk. Továbbá sok teraszból álló sáncfalai és sugársávjai még ellenállhatatlanabbá teszik ezt a csodás holdkrátert.

Forrás: svabhegyicsillagvizsgalo.hu

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában