2024.07.01. 15:43
Nehéz helyzetben a Dunaferr-t megvásárló Liberty: eladná csehországi ostravai gyárát
Eladná a csehországi Ostravában meglévő gyárát a Dunaferrt megmentő és tulajdonló Liberty Steel. A brit-indiai vállalat, amely nélkül lehet ma Dunai Vasmű sem lenne, továbbra is megszenvedi az acél árak mélyrepülését. Ezzel a cégnek a térségben Dunaújvárosban és a romániai Galatában lévő üzeme marad a birtokában, igaz, mindkettő félgőzzel működik. Ugyanakkor a Liberty Steel "előre menekül" hiszen európai üzletága megerősítésére új pénzügyi vezérigazgató-helyettest nevezett ki, Andreas Böcskör személyében.
Fotó: Getty Images
Továbbra sincs túl a válságán az acélipar, ami alapvetően írja át a térség egyik legnagyobb acélipari vállalata, a Dunaferrt megmentőjének is tartott Liberty Steel terveit. A csehországi Ostravában lévő gyár ellen a napokban megindult a felszámolási eljárás, az üzemtől pedig most már szabadulna a brit-indiai vállalat – értesült társlapunk, a vg.hu.
A csehországi lapok beszámolója szerint a Liberty Ostrava hónapok óta súlyos pénzügyi nehézségekkel küzd, 2023 decemberében a kifizetetlen számlák miatti vitába keveredett az áramszolgáltatójával, a Tameh Czech-hel, amely amellett, hogy csődöt jelentett, megtagadta az üzem energiaellátását.
Bár az áramszolgáltatót, mint az egyik legnagyobb hitelezőt, az üzem szerkezetátalakítási terveiről szóló szavazáson áprilisban furcsa körülmények között kizárták, ekkor még úgy tűnt, hogy továbbra is hosszú távon tervez az ostravai üzemmel. Míg nem május elején úgy döntött, hogy visszavonja az acélmű szerekezetátalakítási tervét, június 13-én pedig azt is bejelentette, hogy értékesíti a vagyonelemeket.
A cég gondjai idehaza sem ismeretlenek, szinte napra pontosan a csehországi eseményekkel, az acélipari óriás azt közölte, hogy Dunaújvárosban megkezdi két kokszolóblokkjának leállítását.
Mindezt azzal indokolta, hogy a jelenlegi piaci körülmények között nem tudja hatékonyan működtetni a vasműt, mivel az egyre nagyobb veszteséget termel. A vállalat mostani döntései ugyanarra az okra vezethetőek vissza: a gyenge gazdasági konjunktúra és alacsony kereslet miatt továbbra is mélyponton az acél ára. A melegen hengerelt acéltekercs ára Közép-Európában mindössze 630-640 euró körül mozgott az elmúlt hetekben is. A Liberty Steel korábban azt közölte az ostravai gyár átalakítási terveihez az acél árának 950 euró körül kellene mozognia, tehát ma még mindig jócskán elmarad ettől az árszínvonaltól.
Régóta problémás volt az ostravai üzem, de Galata sem úszta meg
Az ostravai üzem gondjai nem voltak teljesen előzmény nélküliek, múlt év októberében a vállalat az acélműben lévő III. számú nagyolvasztóját nem működtette. Iparági források szerint a vállalat januárban tervezte a kemence újraindítását, de végül pénzügyi problémák miatt leállították. Szintén nehezítette a cég helyzetét, hogy az üzem pénzügyi problémáinak kezelése miatt többször vitába keveredett a cseh kormánnyal.
Azt látjuk, hogy több mint fél éve folyamatosan nem teljesíti vállalásait, nem teljesíti az ígért dolgokat
– mondta Marian Jurecka munkaügyi miniszter még május elején a Libertyről. Zbynek Stanjura pénzügyminiszter ugyancsak kritizálta a vállalatot, többek között azt kifogásolta, hogy nem reálisak a szerkezetátalakítási tervei. Egyáltalán nem véletlen, hogy ennyit foglalkoznak kormányzati szinten az üzem jövőjével: az ostravai gyár 5000 embert foglalkoztat, és az egyik legjelentősebb munkaadó az ország keleti részén fekvő morva-sziléziai régióban, ahol a szakszervezetek szerint akár 30 000 munkahely is függ az üzemtől.
Van már érdeklődő a gyárra
Az anyavállalat problémáit többi leányvállalat sem úszta meg: a nyersanyaghiányra hivatkozva leállította a romániai Galatiban található nagyolvasztót is. Az egyesült királyságbeli Rotherham üzem idén kevesebb, mint 10 ezer tonna acélt termelt, ami jóval a termelési kapacitása alatt van. Ugyanakkor a cseh sajtó arról is beszámolt, hogy van érdeklődő az ostravai gyárra, az indiai Jindal Steel képviselői látogattak el az acélgyárba májusban.
Két éve még a Liberty mentette meg a Dunaferrt
A Liberty Steel tavaly augusztusban nyerte meg a felszámolás alatt lévő dunaújvárosi Dunaferr acélgyártáshoz szükséges eszközeit birtokló új cégekre kiírt pályázatot. A Dunaferr az orosz és ukrán tulajdonosok ellentétei miatt 2022 végére fizetésképtelenné vált, a működés ellehetetlenülését kormányzati beavatkozással és a Liberty szénszállítmányainak köszönhetően sikerült megakadályozni. Időről időre azóta felmerülnek egymásnak ellenmondó hírek a vasmű jövőjével kapcsolatban, ám a kormány mindannyiszor jelezte, "ha nincs a Liberty, akkor ma nem lenne vasmű".
A duol.hu úgy értesült, hogy Andreas Böcskör lett a Liberty Steel európai üzletága pénzügyi vezérigazgató-helyettese.
Két új stratégiai vezetővel erősíti európai üzletágát a Liberty Steel
A Liberty Steel Group Andreas Böcskört nevezte ki európai üzletágának új pénzügyi vezérigazgató-helyettesévé. Andreas Böcskör július 1-vel csatlakozott a Liberty-hez, és annak új bécsi irodájában fog dolgozni. Andreas Böcskör Thomas Gangl-nak fog beszámolni, aki vezérigazgatóként szintén július 1-től csatlakozott a Liberty Steel európai üzletágához.
Andreas Böcskör rengeteg tapasztalatot hoz a Liberty Steel üzleti tevékenységébe, leginkább a Schoeller-Bleckmann Oilfield Equipment iparági csoportnál betöltött közelmúltbeli megbízatásából, ahol kulcsfontosságú stratégiai, fúziós és felvásárlási projekteket vezetett, és kulcsszerepet játszott egy erős globális szervezet létrehozásában. a jogi, pénzügyi és fenntarthatósági kezdeményezésekre összpontosítva.
Mostantól kezdve Andreas Böcskör felügyeli a Liberty Steel európai működésének összes pénzügyi vonatkozását, beleértve a stratégiai pénzügyi tervezést és jelentéskészítést, a kockázatkezelést és a szabályozási követelményeknek való megfelelés biztosítását. Thomas Gangl vezetői csapatának kulcsfontosságú tagjaként szakértelme kulcsfontosságú lesz a Liberty pénzügyi stratégiáinak a fenntarthatósági célkitűzéseivel való összehangolásában és a zöldacél átalakítási program felgyorsításában.
Sanjeev Gupta, a Liberty Steel Group ügyvezető elnöke elmondta:
„Andreas Böcskör érkezése a Liberty Steel Group számára sorsdöntő pillanatban érkezik, mivel befejezzük európai szerkezetátalakításunkat, és meghatározzuk a jövő stratégiai kereteit. Thomas Gangllal és Andreas Böcskörrel most egy erős és tapasztalt vezetői csapatot építünk Európában, amely segít átvészelni a nehéz piaci körülményeket, és fenntartható jövőt alakítani a zöldacél gyártásban.”