2024.11.12. 10:00
Közel félmilliót fizetett a tűzifáért, persze nem kapta meg
Kiberbűnözés - A házaló tűzifaárusok korábban okoztak károkat, mára ez a „szakma” is megváltozott. A napokban tett feljelentést egy pári férfi, aki egy online hirdetés alapján október 25-én rendelt telefonon egy ismeretlen kereskedőtől 20 köbméter fát. Az érte járó 446 ezer forintot két részletben előre elutalta, de a fa többszöri egyeztetés és időpont-módosítás után sem érkezett meg. Először a darus kocsi meghibásodására hivatkozott az eladó, később elérhetetlenné vált - írta a police.hu. Tanulságos eset a szomszéd vármegyéből.
Kiberbűnözés, online csalás, átverések egyre több fronton: A napokban egy teveli férfi fordult a hatóságokhoz csalás miatt: a közösségi médiában talált hirdetés alapján megrendelt öt köbméter akác tűzifát 112 ezer forintért, amit előre el is utalt a megadott számlaszámra. Azonban a megbeszélt szállítás nem érkezett meg, és a következő nap az ügyintéző hölgy betegségére hivatkozott, majd elérhetetlenné vált. A férfi sem a tűzifát, sem a pénzét nem látta többé.
Kiberbűnözés ellen - Mit tehetünk, hogy elkerüljük a tűzifás csalásokat?
A rendőrség az alábbi óvintézkedéseket javasolja, hogy ne váljunk csalás áldozatává:
- Vásárlás megbízható kereskedőtől: Csak olyan helyen vásároljunk tűzifát, ahol a kereskedő telephellyel és megfelelő számlaképességgel rendelkezik, és kérjünk számlát a vásárlásról.
- Kerüljük a telefonos rendeléseket: A tűzifa mennyisége, minősége és típusa telefonon keresztül nehezen ellenőrizhető. Ha lehet, személyesen látogassuk meg a telephelyet, hogy megbizonyosodjunk a vásárolt fa minőségéről.
- Ne fizessünk előre: Csak a szállítás és az áru minőségének ellenőrzése után fizessük ki a tűzifa árát. Amennyiben a szállítmány nem felel meg az elvárásoknak, jogunk van visszautasítani azt.
Ha úgy érezzük, bűncselekmény áldozatává váltunk, azonnal értesítsük a rendőrséget a 112-es segélyhívón.