Kiskerti tanácsok

2024.08.25. 18:00

Így gondozzuk az idősebb gyümölcsfákat

Az évek során az idősebb fák sokszor veszítenek vitalitásukból, növekedésük lelassul, és ismétlődő egészségügyi problémákkal küzdhetnek.

Agárdy Csaba

illusztráció

Ezek mind jelek arra, hogy a fa esetleg tápanyaghiányban szenved. Számos módszer létezik a tápanyag utánpótlására, de az injektálás egy hatékony és célzott megoldás lehet, különösen a nagyobb és idősebb fák esetében.

Az egyéves növényi kultúráknál, - mint a zöldségek többsége -, viszonylag egyszerű a tápanyag utánpótlása, hiszen minden tavasszal a vetés, vagy ültetés előtt akár szervestrágyával, akár műtrágyával megemelhetjük a talaj tápanyag tartalmát. Ennek ellenére is érdemes évente, vetésforgóban, kertünk más-más helyén elültetni a zöldségpalántákat.) 

Egy gyümölcsfa azonban akár évtizedekig is ugyanazon a helyen áll, esetében más megoldás kell ahhoz, hogy a talajból általa kivont tápanyagokat pótoljuk. 

Az idősebb fák esetében az idő múlásával természetes módon csökken a talaj tápanyagainak mennyisége és elérhetősége. A gyökerek elérhetnek olyan mélységekig, ahol az alacsony tápanyagszint még inkább gátolja a fa növekedését és rontja egészségét. Emellett a rossz talajviszonyok, a gyökérzóna károsodása és a környezeti stressz is fokozza az idősebb fák tápanyaghiányát - olvasható az agrarszektor.hu cikkében.

Az injektálás során tápanyagokkal dúsított oldatot juttatunk közvetlenül a fa gyökérzónájába. Az eljárás számos előnnyel jár az idősebb fák esetében. Az injektálással a tápanyagokat közvetlenül a fa számára legpraktikusabb helyekre juttatjuk, ami különösen hasznos, amikor a talajban található tápanyagok elérhetetlenné válnak a gyökerek számára.

Az injektálást legegyszerűbben úgy végezhetjük, hogy a fa körül, ahol a gyökerei feltételezhetően megtalálhatók néhány helyen leverünk egy karót,

 vagy seprűnyelet 30-40 centiméteres mélységbe, majd kihúzzuk és az így kialakított lyukba öntjük a tápoldatot, tesszük az érett szerves trágyát, vagy a gyantaburkolt hosszú hatású műtrágyát, majd a lyuk tetejét lezárjuk földdel. Öntözéskor innen a tápanyagok folyamatosan oldódnak majd ki és könnyen elérhetőek, felvehetőek lesznek a gyökerek számára. Az injektálásos módszer lehetőséget nyújt a tápanyagok pórlására akkor is, amikor a tápanyagutánpótlás más módszerrel nem lehetséges vagy kevéssé hatékony, például rossz talajviszonyok esetén.

Az injektálásos tápanyag utánpótlás mellett érdemes a permetezésekkor lombon keresztül felszívódó lombtrágyákat is tenni a kipermetezett növényvédőszer-keverékbe, mert a leveleken keresztül is sokféle tápanyagot képes a fa felvenni. Ez a módszer tüneti kezelésekre is alkalmas, hiszen ekkor egyből a felhasználás helyére, a levelekre kerül a tápanyag, onnan meg órákon belül be, a levelekbe.

A lombtrágyázás az egyik leghatásosabb módja, a humusz tápoldattal való permetezés.

 Tapasztalatból mondhatom, a rendszeres használata csodákra képes, és bármelyik gazdaboltban  beszerezhető. Az ára elsőre borsosnak tűnik, azonban keveset kell belőle használni, ezért nem olyan vészes a beruházásunk.

Mind injektáláskor, mind lombtrágyázáskor a megfelelő tápanyag összetétel meghatározása fontos. Ha műtrágyákat alkalmazunk akkor tartsuk szem előtt - mivel a nyakunkon az ősz -, hogy nitrogénből ősszel jóval kevesebbet kell a talajba juttatni, mint tavasszal. A következő műtrágyázásnál a foszfort és a káliumot részesítsük előnyben.

Forrás: agrarszektor.hu

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában