Megelőzés

2024.09.01. 17:00

Mammográfiás szűrőbusz a kórház főbejárata előtt

Az idejében felismert melldaganat gyógyítható, érdemes részt venni a szűrővizsgálaton.

Fekete Györgyi

2024. szeptember 2 – 25. között a Népegészségügyi program keretében ismét lesz mammográfiás szűrés az Egészségfejlesztési Iroda előtt elhelyezett mobil szűrőállomáson.  A Dunaújvárosban állandó lakcímmel rendelkező 45-65 év közötti asszonyok, névre szóló meghívót kaptak a szűrővizsgálatra, rendelési idő hétköznap 9-15 óráig. Az emlőszűréssel kapcsolatos kérdéseivel forduljon a szűrőállomáshoz bizalommal. Telefonszám: 06-20/456-4256

A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatójában felhívja a figyelmet arra, hogy miért is fontos az, hogy a behívottak részt vegyenek a szűrővizsgálaton. 

Az emlőrák – a tüdőrák után – a nők leggyakoribb daganatos megbetegedése. Magyarországon évente mintegy 8.000 új megbetegedést és 2.100-2.200 közötti halálesetet tartanak nyilván.

Az emlőrák túlnyomó többsége 50 évnél idősebb nőknél, a havivérzés abbamaradása utáni életkorban fordul elő, bár az ún. menopauza előtti életkorban is vannak érintettek. Az emlőrák kezdetben nem okoz tüneteket és panaszokat. A gyógyulás esélyei annál jobbak, minél korábban ismerik fel és kezdik meg a daganat kezelését.

Az emlőrák illetve a rákmegelőző állapotok minél korábbi felismerésében maguk a nők tehetnek a legtöbbet, azzal, hogy részt vesznek a felkínált népegészségügyi célú szűrővizsgálaton. Ha meghívólevelet kap, éljen a szűrés lehetőségével!

A szűrés célja, hogy a kifejlődés kezdeti szakaszában lévő tünetmentes szöveti elváltozásokat kimutassa. Ha a szűrés eredménye negatív, az azt jelenti, hogy az emlőrák vagy a rákmegelőző állapot nagy valószínűséggel nem alakult ki a szervezetben. A nem-negatív szűrési eredmény felveti a még nem tapintható szöveti elváltozás valószínűségét az emlőkben. Ennek tisztázása céljából további szakorvosi tisztázó vizsgálatra van szükség. Ha a tisztázó szövettani vizsgálat pozitív, az időben (korai szakaszban) felfedezett és már igazolt elváltozás szakszerű kezeléssel esélyt ad a teljes gyógyulásra.

Mit tehetünk, ha nem kaptunk meghívólevelet?

Amennyiben

  • rendelkezik érvényes, nem letiltott TAJ-jal
  • a korábbi szűrése óta már eltelt 2 év (letelt ciklusidő),
  • nincs kizáró egészségügyi beavatkozása az elmúlt 5 évben (emlőt érintő műtét),
  • nincs kizáró diagnózisa (célbetegség, célszervet érintő megbetegedés),
  • nincs kizáró egészségügyi vizsgálata (pl. célszervet érintő diagnosztikus vizsgálat),
  • a nyilvántartott állandó lakcímén tartózkodik

és mindezek ellenére sem kapott meghívólevelet, de szeretne részt venni szervezett emlőszűrésen, kérjük, vegye fel a kapcsolatot kollégáinkkal a [email protected] címen.

A szűrővizsgálat

A szűrés fizikális vizsgálatból (tapintással megvizsgálják az emlőket) és mammográfiából áll. A szűrés nem fájdalmas, az öltözőben töltött idővel, az adminisztációval és a vizsgálattal együtt, legfeljebb 20 percet vesz igénybe. A vizsgálathoz derékon felül szükséges levetkőznie a hölgynek. Először a mammográfiát végző, szakképzett szakasszisztens tapintásos emlővizsgálatot végez. Ezután a vizsgálandó hölgy a mammográfiás készülék elé áll.

A mammográfia az emlők kétirányú röntgenvizsgálata röntgensugárzással, mely alacsony sugárterhelést jelent. A vizsgáló először az egyik oldali emlőt a készülék plexiüvegből készült emlőtartó lapjára helyezi, majd egy másik plexiüveglapot helyez fölé. A két lap segítségével a mellet kissé összenyomja, és 2 irányból röntgenfelvételt készít, majd ugyanezt az eljárást elvégzi a másik emlővel. Az emlők ellapítása kissé kellemetlen lehet, de nem fájdalmas. Azért van rá szükség, hogy a röntgenfelvételen az emlőkről egyenletesen éles, tiszta kép készülhessen. (Emlő implantátum nem kizáró tényező, ilyen esetekben a szakszemélyzet egyéni paramétereket állít be a mammográfon.) Mindez legfeljebb 2-3 percet vesz igénybe. A mammográfiás felvételt az úgynevezett "négyszem-elv" alapján egymástól függetlenül 2 radiológus értékeli, melyek közül legalább az egyiknek emlődiagnosztikai jártassági igazolással kell rendelkeznie. Véleménykülönbség esetén tisztázó vizsgálatra van szükség.

Mikor derül ki a vizsgálat eredménye és melyek a következő lépések?

A vizsgálat eredményéről az EESZT (www.eeszt.gov.hu) felületén találja meg a leletét vagy személyesen érdeklődhet a vizsgálat helyszínén. Ha a vizsgálat nem mutat eltérést a normálistól, két év elteltével ismételten szűrővizsgálatra fogjuk hívni. Amennyiben valamilyen elváltozás miatt további vizsgálatra van szükség, a szűrőállomás két héten belül jelentkezni fog a tisztázás érdekében és a szűrőközpont szakemberei elvégzik, vagy tovább irányítják Önt a megfelelő egészségügyi intézménybe annak érdekében, hogy a tisztázás mielőbb megtörténhessen, ha pedig szükséges, haladéktalanul megfelelő orvosi ellátásban részesüljön.

Ne feledje: a betegség korai felismerésével kedvezőbb gyógyulási esélyre számíthat. Tudnia kell, hogy ritkán, de előfordulhatnak olyan gyorsan növő daganatok, amelyek a szűrővizsgálat idején még nem mutathatók ki. Ezért fontos az emlők egészséges állapotának ismerete. Amennyiben a két szűrővizsgálat közötti időben bármilyen eltérést észlel emlőiben (például csomót tapint, a mellbimbó befelé fordul, vagy véres váladékozást észlel), azonnal forduljon háziorvosához.

Milyen eredménye lehet az emlőszűrésnek?

Negatív eredmény:

A mammográfiás felvételt értékelő orvosok nem találtak elváltozást az emlőiben. Ilyenkor nincs további teendő. 65 éves koráig - amennyiben szűrésre jogosult lesz, úgy- 2 évente fog meghívólevelet kapni a szervezett emlőszűrésre. A szűrővizsgálat negatív eredményéről az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT) tájékozódhat vagy személyesen érdeklődhet a vizsgálat helyszínén. Ha időközben az emlőiben bármi szokatlant vagy rendelleneset észlel, haladéktalanul forduljon orvoshoz. A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy minden 100 mammográfiás szűrővizsgálatból 90 negatív eredménnyel végződik, azaz a röntgenfelvételeken az életkornak megfelelő emlőszerkezet ábrázolódik ki és semmiféle kóros eltérés nem látható.

Nem-negatív eredmény

Ebben az esetben Önt visszahívja az emlőszűrő központ és további vizsgálatot végeznek (pl. ultrahang, biopszia) az elváltozás pontos tisztázására. Az egészsége érdekében feltétlenül jelenjen meg a vizsgálaton, amennyiben visszahívják a szűrést követően!

A visszahívás ijedtséget okozhat és aggodalmat kelthet a visszahívott nőkben és családjukban, ezért a szűrőállomások mellett működő diagnosztikai részlegekben dolgozók igyekeznek a bizonytalansággal járó várakozási periódusokat minél inkább lerövidíteni. A rákgyanú tisztázása általában néhány napot vesz igénybe. A nem-negatív mammográfiás lelet nem jelent pozitív eredményt. Az emlő apró rendellenességeit is precízen észlelő mammográfiás készülék minden 100 vizsgálatból 10 esetben kiszűr valamilyen elváltozást. Ezen kiszűrt rendellenességeknek mintegy 50 %-ánál a további vizsgálatok nem rosszindulatú daganatot állapítanak meg. Az elvégzett 100 szűrővizsgálatból 3-4 olyan eset fordul elő, amely további orvosi kezelést igényel.

A mammográfiás vizsgálat alapján nem-negatív esetek további vizsgálata

A kiegészítő vizsgálatok célja, hogy a szűrővizsgálat által felvetett rendellenességet, a rosszindulatú emlőbetegség gyanúját megerősítsék vagy kizárják.

A kivizsgálás több lépésből áll:

  • ultrahangos vizsgálat;
  • aspirációs citológiai vizsgálat: vékony (0,7 mm-es külső átmérőjű) injekciós tűvel megszúrják a tisztázandó csomót és az így kapott sejteket mikroszkóp alatt megvizsgálják. E vizsgálatokkal már az esetek többségében megállapítható, hogy a talált csomó rosszindulatú-e.

A végleges tisztázáshoz azonban szükséges lehet a talált csomó sebészi kimetszése, amelyből szövettani vizsgálat készül.

Hangsúlyozni kell, hogy az emlőrák diagnózisához, szövettani vizsgálat szükséges!

Fontos tudni, hogy abban az esetben is visszahívják az emlőszűrő központba, ha technikai hiba miatt nem értékelhető a röntgenfelvétel.

Mi történik, ha a kivizsgálás emlőrákot igazol?

A korszerű kezelés komplex, azaz háromféle kezelési mód kombinációjából áll: sebészeti beavatkozás, sugárkezelés és gyógyszeres kezelés (kemoterápia). A kezelés mikéntjét az emlődaganat nagysága, szövettani szerkezete és a környéki nyirokcsomók állapota alapján határozzák meg.

A sebészeti kezelés korábban egyet jelentett az egész emlő eltávolításával. A szűrővizsgálatok elterjedésének köszönhetően ez ma már nem így van. A szűréssel észlelt emlőrákok többsége kisméretű és olyan korai stádiumban felfedezett, hogy még a legközelebbi nyirokcsomókba sem terjedt át. Ekkor a daganatos csomót tartalmazó emlő részleges, esetlegesen az azonos oldali hónalji nyirokcsomók eltávolítására kerül sor. A sebészi kezelést a daganat helyének besugárzásával, szükség esetén további gyógyszeres kezeléssel teszik teljessé. Ilyen módon a korai emlőrák jó eredménnyel gyógyítható.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában