2024.11.10. 11:30
Bugaci húsgombócleves, ami dunaújvárosi
Időszaki kiállítás nyílt az ételekről az Intercisa Múzeumban. Érdemes megtekinteni: megtudhatjuk, mitől bugaci a bugaci.
A kiállításra érkezők nemcsak megtekintették a tárgyakat, hanem egymás között meg is vitatták a látottakat
Fotó: Agárdy Csaba
A Késdobálótól az Aranycsillagig, vendéglátás az 50-es években címmel csütörtökön hallgathattuk meg Hodik Mónika történész előadását az Intercisa Múzeumban. Ez azonban csak a fölvezetése volt a pénteki napnak, amikor is időszaki kiállítás nyílt a múzeumban. A tárlat azonban egészen az újkorig tekint vissza, az 50-es évekkel és a bugacival bezárólag. (A két program a Múzeumok Őszi Fesztiváljának része, az idei tematika az étel.)
Érdekességek a bugacival az élen
A megnyitón először Kronászt Margit történész köszöntötte a megjelenteket, majd Buza Andrea régész tartott ismertetőt a kiállításról. Elmondta, hogy
végig követhetjük a különböző korszakokon keresztül az ételtermelést, az ételtárolást, az ételkészítést és az ételtálalást.
A kiállítás sok érdekességet tartogat a látogatók számára, például megismerhetjük a Bugaci húsgombócleves eredeti receptjét. Talán kevesen tudják, hogy az "alföldinek" gondolt egytálételnek is mondható leves dunaújvárosi eredetű. Mit is olvashatunk erről a tárlaton?
"A Bugaci húsgombóclevest a Vigadóban alkotta meg Szabó Gyula, aki korábban a Béke étterem üzletvezetője is volt. Később így mesélt arról, hogyan is született a híres leves:
- Dunaújváros lakóinak, az itt dolgozó emberek jelentős része alföldi származású volt.
Az alföldi ember pedig a kiadósabb egytálételeket, gazdagabb leveseket kedveli. Rendeztünk az étteremben egy alföldi ételbemutatót, s erre az alkalomra találtam ki ezt a levest. A neve pedig a fejemből pattant ki, mert tetszett a bugaci név.
A recept 4-6 személyre szól: 1 fej vöröshagymát, csíkokra vágott kolozsvári szalonnát és 5 dkg füstölt kolbászt zsiradékban lepirítunk. Utána a szintén csíkokra vágott sárgarépával, gyökérrel, petrezselyem zöldjével és zeller zöldjével tovább pirítjuk. Hozzáadunk egy paradicsomot és egy zöldpaprikát (esetleg lecsót) és füstölt lével vagy vízzel felengedjük, sóval, borssal, pirospaprikával fűszerezzük. Ha felforrt, 30 dkg kockára vágott burgonyát teszünk bele, majd tejföllel behabarjuk. A gombóchoz burgonyás tésztát készítünk, amelybe a pirított vöröshagymával, fokhagymával, egy tojással, sóval, borssal fűszerezett darált húst betöltjük, és a levesbe főzzük."
A fentiek után csak annyit: jó múzeum látogatást és jó étvágyat!