Felkészülni a télre

1 órája

Kiskert novemberben: sok a tennivaló

Igaz, hogy a növények novemberben már a téli álmukat alusszák, kipihenik a vegetációs időszak nagy terhelését, de azért ebben az időszakban is van tenni való bőven. Kiskert novemberben.

Agárdy Csaba

Novemberben még nyírhatunk füvet

Fotó: agrarszektro.hu

A legfontosabb feladat felkészülni a télre, gondozni a fagyérzékeny  növényeket - kiskert novemberben. Sőt, még vethetünk is, például hagymát vagy éppen répát. (Mi két hete dugványoztunk tavaszi fokhagymát és mogyoróhagymát, és már ki is hajtottak.) Érdemes listát készíteni a feladatokról, hogy hatékonyabban készíthessük fel növényeinket és területeinket a télre. 

kiskert novemberben
A levelek összeseprése a gyepen  fontos lépés. Kiskert novemberben
Fotó: agroforum.hu

Kiskert novemberben - a virágok gondozása

A virágos kertben akad talán a legtöbb tennivaló november hónapban. Elsőként a rózsákat érdemes célpontba venni. Távolítsunk el minden lehullott levelet, nem csak a rozsdával vagy egyéb betegséggel fertőzötteket. Ezzel tudjuk csökkenteni a kockázatát annak, hogy a következő évben is fertőzöttek legyenek a rózsák. Elérkezett az idő, hogy felszámoljuk azokat a virágos növényeket, amelyek nem bírják a téli fagyokat. Ilyen virág például a dália, kánna, gumós begónia. A felszedett növények gumóit jó levegőző ládába gyűjtsük be és így tároljuk a tél folyamán.

Ősszel ismét el kell végezni az összes hagyományos gyepápolási munkát: gyom eltávolítása, trágyázás, szellőztetés és eső híján az öntözés.

Ősszel a barna foltok és a gombás betegségek megelőzése érdekében távolítsuk el a lehullott faleveleket és gyümölcsöket a gyepről.

Amíg nő a fű, érdemes rendszeresen nyírni. Erre egészen novemberig szükség lehet. 9 °C-os talajhőmérséklet alatt már nem nő a fű, ezért az utolsó nyíráskor nem szabad túl rövidre vágni. Ellenkező esetben a fagy könnyen behatolhat a talajba és károsíthatja a gyökereket.

A faleveleket söpörjük össze, és arról se feledkezzünk el, hogy a komposztálást egész évben végezhetjük, így a most összegyűjtött ágakat, faleveleket is komposztra helyezhetjük. Ezenkívül a bokrok aljába szórva mulcsként is felhasználhatja a lehullott lombot. Ha már betakarítottunk mindent, ássuk fel a kertet. Ha már ez is megtörtént és elültettük a tavasszal betakarítani kívánt növényeket, érdemes fóliával védeni az ágyásokat a nagy hidegek elől.

Az utóbbi években egyre enyhébbek a teleink, így a mediteránnak mondott növények is egyre több kiskertben jelennek meg. Mi például a dézsában gondozott babérfánkat - a szomszédok tanácsaival szembe menve -, már három télen is kint hagytuk a kertben, és a leghidegebb napokat is túlélte, el nem fagyott, sőt, tavasszal újult erővel hozta a leveleit.

Nyáron leandert ültettünk, örök helyet találva neki, és bízunk abban, hogy akárcsak a babér, ez is túléli majd a leghidegebb napokat. Óvatosságból azonban védekezési stratégiát dolgoztunk ki a leander esetében (babérnál továbbra is annak szívósságára hagyatkozunk.) De mivel óvhatjuk meg a növényeinket a fagy ellen. Bár elsőre ellentmondásosnak tűnhet, a talaj nedvesen tartása segíthet. A nedves talajnak szigetelő hatása van, ami aztán éjszaka hőt sugároz felfelé. Ha öntözünk, akkor mindenképpen délben tegyük, amikor már valamelyest melegebb az idő.

Ahogyan az embereknek jól jön egy vastag pulcsi a hidegben, úgy a talajnak is szüksége van valamire, ami megvédi a hirtelen hőmérséklet-ingadozástól. Használhatunk szalmát, faforgácsot, vagy éppen leveleket, a lényeg az, hogy megfelelő szigetelést biztosítson. A védelem érdekében tekerjük körbe a fák törzseit takarókkal, törülközőkkel, kartonokkal vagy rongyokkal. Kezdjük a tekerést a törzs aljától, figyeljünk arra, hogy a rétegek fedjék egymást. Mindezt addig ismételjük, amíg el nem érünk a legalacsonyabb ágakig. A körbetekert anyagot rögzíthetjük zsineggel vagy lényegében bármivel, ami állja az időjárás körülményeit. Ha a hőmérséklet hosszabb ideig fagypont körül alakul, akkor egy műanyag fóliát is körbetekerhetünk az anyagokon.

Lehet, hogy nem a legjobb ötlet, de a leandert mi fátyolfóliával próbáljuk majd megvédeni.

A fátyolfólia szálas szerkezetének köszönhetően átengedi a levegőt, a fényt, a csapadékot, az öntözővizet és a permetlevet, ezáltal optimális mikroklímát biztosít a növények csírázásához és növekedéséhez. Fátyolfóliás takarással a növények közvetlen közelében tudjuk biztosítani a számukra kedvezőbb hőmérsékleti és páraviszonyokat. A takarás következtében nappal felmelegszik a talaj, a növény és a levegő, és az így elraktározott hő éjszakai kisugárzását a takaróanyag részben megakadályozza. 

  • Hogy sikerrel jártunk-e, azt majd a jövő májusi kiskerti tevékenységekről szóló írásunkban tudjuk majd közzétenni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában