Piaci körkép

Tegnap, 11:30

Márton-nap, akkor bizony libás ételeket az asztalra!

Hagyomány, hogy novemberben előkerülnek a libából készült ételek. Elsősorban Márton-napon.

Agárdy Csaba

Mert miért is fontos Márton-napkor libából készült ételeket enni? Mert például: „Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik”. A dunaújvárosi zöldség- és gyümölcspiac húsboltjait jártuk körbe, megnézve, milyen  is a felhozatal libából. Nos, azt biztosan állíthatjuk, hogy, aki a piacon akarja beszerezni a libafalatoknak valót, az nem éhezik majd egy évig. 

Márton-nap
Márton-nap: libahúsból nincs hiány a dunaújvárosi piacon Fotó: a szerző

Márton-napi kínálat

Libazsír kilóját, a lilahagymás zsíros kenyérhez 3700 forintért kaphattuk meg, de aki, maga akarja elkészíteni a zsírt, és egy kis libatepertőt is szeretne, annak a bőrös libaháj kilójáért 2200 forintot kell leszurkolnia. Számomra eddig ismeretlen kifejezés volt a libakabát, ami nem más mint a far-hát, a mellcsonttal és a szárnyakkal. Ezt egyben ki lehet sütni, de levesnek, sőt, még pörköltnek is kiváló. De leginkább ludaskását lehet belőle készíteni. Legalábbis ezt az információt kaptuk az egyik üzlet munkatársától. A libacomb, a libamell kilója 4000 forint. A pecsenye liba kilója 2200, a hízottnak 4620 forint. Ez utóbbi májjal együtt van, és olyan  hét-nyolc kilós, vagyis egy egész libáért ebben az esetben több mint harmincezer forintot kell fizetni.

Ha már szóba került a libakabát, akkor úgy az igazságos, ha egy ludaskása recepttel fejezzük be a Márton-napi piaci ajánlónkat.

Ludaskása fehérborral  

Hozzávalók (8 személyre): 

1 db libakabát, 1 nagyobb fej vöröshagyma, 50 dkg rizs, 25-25 dkg sárgarépa, fehérrépa és gomba, 1 liter húsalaplé, fehérbor ízlés szerint, 20 dkg kacsazsír, só, bors, majoránna. 

Elkészítés: 

Elsőként a tetszés szerint feldarabolt húsból, a zöldségekből, a húsalapléből (annyi lével engedjük fel, amennyi ellepi a húst és a zöldségeket) esszenciát készítünk, majd a zsírját leszedjük a tetejéről. Ha  megpuhult a hús és a zöldség, az esszenciát leszűrjük. Egy magas falú  serpenyőben a finomra vágott vöröshagymát a kacsazsíron megdinszteljük. Ezután a hagymához adjuk a rizst, amit üvegesre pirítunk. Következő lépésként a rizst az esszenciánk folyamatos hozzáadásával el kezdjük főzni. Amikor már majdnem teljesen puha, hozzáadjuk a húst  és a zöldségeket, és a maradék húsalaplével és tetszés szerinti mennyiségű fehérborral készre főzzük az ételünket. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában