2024.11.14. 14:00
Sütő Kata dunaújvárosi és az év designere lett
Kata Dunaújvárosi. Sőt olyannyira dunaújvárosi, hogy számtalan ház, lakás, vendéglátóhely, cég székhely és vendéglátóhely viseli a keze nyomát. Sütő Kata már akkor foglalkozott már Dunaújvárosban belső építészettel, amikor még meg volt a legtöbb építtető és beruházó arról győződve, hogy a belsőépítészet, amolyan felesleges dolog, úri huncutság, hiszen stílussal és jó érzéssel mindenki rendelkezik.
Fotó: Czabán Máté
Mára már ez lényegesen változott. Nyilvánvaló, hogy a belső építészet legalább annyira fontos, mint az építészet, hiszen a belsőépítész tölti meg lélekkel az épületeket. Nem véletlen írtam le mindezt, hiszen nem olyan rég az ELLE Decoration International Design Awardson Sütő Kata az Év designere díjat nyerte el. Nagyon jó apropója volt ez az elismerés, hogy beszélgessünk Katával. A belső építészetről és persze arról is, hogy mi történt vele.
Megállapodtunk abban, hogy körülbelül 20 esztendeje döntött úgy, hogy Budapestre költözik. Először ezt a kérdést próbáltuk tisztázni:
- Az elsők között csináltam honlapot, sőt olyant, amelynél a nevem volt a domain is. Ez akkor még nagy újdonságnak számított, mindemellett vettem helyet a honlapomnak reklámcélból a startlapon is. Egyre több megkeresést kaptam Budapestről, s mivel gyermeket szerettünk volna, így fel kellett mérnem azt is, hogy gyermekkel Dunaújvárosból nagyon nehezen tudtam volna mindezt megoldani, így célszerűbb volt Budapestre költözni. De nagyon szeretem a várost, sok emberhez kötődöm, s építészetileg is vannak benne értékes és gyönyörű részek.
Ahol az igazán nagy léptékek nemzetközi designmárkákkal, csalhatatlan esztétikával, eleganciával és egy kis extravaganciával találkoznak, ott jó eséllyel Sütő Kata neve is feltűnik. A Kata Suto Interiors belsőépítészeti tervezéssel és tanácsadással foglalkozik, és mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy szemléletmódjában, a projektek menedzselésében és a végső minőségben mennyire meghatározó Kata építész végzettsége. (részlet a méltatásból)
Itt beszélt a fehér SZTK épületéről, és arról is, hogy Juhász Péter építésznek köszönheti, hogy a belső építészet fele fordult, hiszen építész végzettsége is van, de Juhász Péter inspirálására kezdte el tanulmányait az iparművészeti egyetemen. Arról is szót ejtettünk, hogy a belsőépítészet részletgazdagsága, finomsága, sokkal közelebb áll a lelkéhez.
- Enteriőrjeiben jellemzően a kortárs szemléletet ötvözi modern klasszikus bútorokkal, letisztult stílusa tele van egyedi, exkluzív részlettel, mesterien játszik a fénnyel. Nála minden az, aminek látszik: nincs bútormásolat, sem „annak látszó” csillár vagy kiegészítő.
Sütő Kata belsőépítészete újradefiniálja a luxus fogalmát (részlet a méltatásból).
Szinte lelkesedéssel beszél arról, hogy mennyire fontos, hogy megérezze a megrendelő vágyait, elképzeléseit, szándékait, azaz azt, amire szüksége van.
- Ez a legfontosabb, hiszen ha megértem, hogy mit szeretne, mire van szüksége, milyen térben érzi jól magát, akkor olyan terveket tudok készíteni. A belső építészet valójában egy gondolkodásmód.
- Mennyire vagy te a terveidben, s mennyire szólhatnak bele a megrendelők?
- Pontosan az a lényeg, hogy a megrendelőnek kell jól érezni magát abban a térben, amit létrehozunk. Nagyon fontosnak tartom, hogy elérjem azt, hogy a megrendelőm megbízzon bennem. Ha ő ikeás bútorokat szereti, s azok között érzi jól magát, akkor olyant tervezünk, legfeljebb egy-egy izgalmasabb, érdekesebb tárggyal, megoldással tesszük különlegessé a teret. A tapasztalat is nagyon nagy előny ebben a szakmában.
Sokat járok kiállításokra, meg kell ismerni az új anyagokat, új technológiákat, hiszen olyan dolgokat kell beépíteni egy házba, amelyek időt állók. Fontosnak tartom a funkcionális gondolkodást, hogy mit mire meghasználunk, ez az első, s utána jöhet csak a díszíttetés. Adolf Loos, kedvenc osztrák építészem mondta, hogy a forma csak a funkció lehetősége. Először egy jó alaprajzi elrendezés kell, utána találjuk ki, hogy melyik fal milyen színű legyen. Nagyon szeretem éppen ezért is a századközépi építészetet, így Dunaújvárosban az SZTK épületét. Ivánka András tervezte, és szerintem a stockholmi könyvtár volt az előképe.
- Sütő Kata olyan magabiztos természetességgel zsonglőrködik a térrel, tárgyakkal, színekkel és formákkal, mint ahogy más egy pohár vízért nyúl. Persze az is igaz, hogy mozdulatait jó ideje finomítja, amelynek eredményei mindig komoly, kifogástalan és kifinomult belsőépítészeti munkák.
- Honnan szereted az inspirációidat?
- Nyitott szemmel járok mindenhol. Befogadok mindent, ami megérint. Legnagyobb inspirációt azok jelentik számomra, akiknek dolgozom. Szinte rögtön ráérzek arra, hogy mit szeretnének. Összeépítem köréjük, amire vágynak. Éppen azért más minden munkám, mert minden megrendelőm más.
Közben arról is szót ejtünk, hogy kezdetben első sorban meglévő épületek, házak átépítése volt a legtöbb megbízása. Olyan terek újragondolása, amelyben figyelembe kellett venni a meglévő adottságokat ugyanúgy, mint a megrendelő elképzeléseit. Nehezebb, de izgalmasabb feladat számára ez mind a mai napig. Beszélünk arról is, hogy a megvalósítás különböző szakterületeire együtt dolgozik különböző szakemberekkel. Nagyon fontos számára, hogy olyan építészi csapattal dolgozzon együtt, akivel értik, megértik egymást, s abban is biztos lehet, hogy az ő általa elképzelt minőségben valósítják is meg a terveit.
- Tanácsadóként is dolgozol. Ez pontosan mit jelent?
- Olyan mint az egyetemeken a tanár, aki mentorál. Nagyobb beruházásoknál, projekteknél több építész dolgozik együtt. Én tanácsadóként külső szemmel nézem a terveket, mivel nem vagyok benn a tervezés részleteiben, így összességében látom az elképzeléseket, s így tudok javaslatokat is adni.
- A fiad is a nyomdokaidba lép majd?
- Szerettem volna, de sajnos a filozófia sokkal jobban érdekli, így ezen a téren tanul.
- Legfőképp kortárs családi házak, villák és lakások belső tereinek létrehozásában aktív, de vendéglátóhelyek kialakításán és más hasonló megbízásokon is szívesen dolgozik. Ennek kapcsán kiemelt helyen tartja számon a DiVino borbárok és a Lebegő villa projekteket, a közelmúltból pedig a Villa11-nek otthont adó, háromszintes pasaréti épület enteriőrjének felfrissítését. Ha pedig szétnéznénk a nagyvilágban, akkor Svájcban, Franciaországban, Szaúd-Arábiában, Jordániában, Indiában, Kínában és az Egyesült Államokban is találnánk Sütő Kata belsőépítészeti bravúrjaiból. „Szeretem látni, ahogy a munkám révén a terek élővé válnak, ez kifogyhatatlan motivációt jelent számomra.”(részlet a méltatásból)
Trendekről már korábban is írtunk
Egy korábbi tervezéséről készült videó
Sütő Kata munkáiból