Szezonális gasztro

2 órája

A szelídgesztenye az ősz csemegéje - süssünk otthon!

Csemegézhetünk. Ha a sütőtök az ősz zöldsége, akkor a szelidgesztenye az ősz gyümölcse.

Agárdy Csaba

Otthon is remek szelidgesztenyét süthetünk

Fotó: Shutterstock

Régebben Dunaújvárosban is több helyen vásárolhattunk, de évek óta nincs már sült szelídgesztenye a városban. Ha erre a csemegére vágyunk, akkor magad uram, ha szolgád nincs. 

szelidgesztenye
Az első lépés - a szelídgesztenye választás - a legfontosabb
Fotó: Shutterstock

Szelídgesztenye és a desszert

Először is néhány szó a szelídgesztenyéről. A szelídgesztenye a bükkfafélék családjába tartozó (egyáltalán nem áll közeli rokonságban a vadgesztenyével, amely köztudottan emberre enyhén mérgező), tápláló és egészséges gyümölcs, amelyet speciális környezeti feltételek között lehet termeszteni, főként a Dunántúlon. A magyarországi éves termés mindössze 200-500 tonna, ami nem elegendő a nagy feldolgozóipari kereslet kielégítésére, így a behozatal - főként Olaszországból - jelentős. A gyümölcs iránti kereslet egész Európában magas, de a hazai termelést a termés ingadozása és a minőség heterogenitása nehezíti. A szelídgesztenye vitamintartalma kiemelkedő, feldolgozás után is megőrzi értékes tápanyagait, és népszerű desszertként fogyasztják Magyarországon – olvasható az agrarszektor.hu-n.

Tápanyagtartalma igen magas, C vitamin tartalma a fekete ribizliével vetekszik. Sok káliumot, foszfort, magnéziumot és kalciumot tartalmaz, emellett E- és B-vitamin is található benne. Rostokban is gazdag ezért diétázók is beépíthetik étrendjükbe, ha cukormentesen készítik el. A keményítő és rostok mellett magas a fehérjetartalma és telítetlen zsírsavakat is tartalmaz. Gluténérzékenyek számára is jó alternatíva lehet gesztenyéből készült liszt, főleg sütemények, tészták készítéséhez, de az ebből készült köret nagyon jól passzol vörös húsok, kimondottan, kacsa, liba ételek mellé. Legismertebb gesztenyés desszertünk talán a gesztenyepüré tejszínhabbal, de nagyon finom, torták, cukrászsütemények, palacsinták készíthetők belőle. Egyik leghíresebb karácsonyi ételünk a gesztenyés pulyka.

Írásunk lején említettük a sült gesztenyét, amit mostanában Dunaújvárosban utcai árusoktól nem vásárolhatunk. Most tippeket adunk a mindmegette.hu segítségével ahhoz, hogyan készítsük el tökéletesen a sült gesztenyét magunk.

A legfontosabb, hogy mindig hibátlan alapanyaggal dolgozzunk. Az olcsó gesztenye is drága ahhoz, hogy kidobjuk. Érdemes jó minőségű, nagyobb szemű, fényes, érzetre nehéz, nem kongó szemeket választani, amelyeken nincsenek lyukak. A magyar gesztenye is nagyon finom és jól süthető, ám ha engedi a pénztárcánk, megkóstolhatjuk a valamivel drágábban kapható olasz változatát is.

A gesztenyéket sütés előtt vagdossuk be. A bevágott gesztenyéket legalább fél órára (de hagyhatjuk hosszabb időre is) áztassuk vízbe. Ennek köszönhetően puhábbak lesznek a szemek a sütést követően, és a hibás, férges példányokat is könnyedén kiválogathatjuk, hiszen azok áztatás közben a víz felszínére jönnek. Ezeket a szemeket érdemes kidobni. A sütőt melegítsük elő 200-220 fokra. A beáztatott gesztenyéket sütőpapírral bélelt tepsibe öntsük, majd toljuk a tepsit a forró sütőbe, és addig süssük, amíg a bevágások szépen szétnyílnak, a gesztenyék pedig megpirulnak. Nagyjából 35-45 perc szükséges, hogy tökéletesen átsüljenek a szemek. Érdemes a sütés lejárta előtt kivenni a sütőből egy darabot, és késsel félbevágni. Ha szép kéreg sült rá, a közepe ugyanakkor puha, akkor szinte biztosan jó munkát végeztünk.

  • Ha azt szeretnénk, hogy a sütés után a gesztenye héja könnyedén leváljon, akkor érdemes a bevágott és beáztatott szemeket a sütés előtt alufóliába csomagolni, s így sütni. 
  • Ha nem szeretnénk sokáig sütni, akkor használhatjuk a mikrohullámú sütőt, ebben nagyjából 6-7 perc alatt elkészíthető a gesztenye, bár kétségtelenül nem ugyanolyan lesz az eredmény, mint sütőben sütve. 
  • A sütő aljára elhelyezhetünk egy tepsiben kétujjnyi vizet, amely a sütés közben kellő mennyiségű párás levegőt biztosít, így egészen biztosan puhára sülnek a gesztenyék. 
  • A megsült gesztenyét körülbelül 10 percre nejlonzacskóba csomagolhatjuk, ugyanis a gesztenyéből távozó párának köszönhetően könnyebben lejön a héja.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában