2024.11.06. 14:00
A híd összedőlt, de semmi tragédia
Az idén 8 különböző formájú kreáció versenyzett a legszebb és a legstabilabb híd elismeréséért a Dunaújvárosi Egyetemen. A tésztahidak készítése világszerte már nagy hagyományra tekint vissza. Kreativitás, ötlet és precízió szükséges hozzá.
Megajánlott jegy is motivációja volt a hídépítésnek
A híd azért születik, hogy álljon. Álljon ellen időnek, időjárásnak és terhelésnek. A Dunaújvárosi Egyetemen a tésztahidak nem azért készültek, hogy leomoljanak. Ladányi Gábor a Dunaújvárosi Egyetem mestertanára bonyolította le a Dunaújvárosi Egyetem hagyományos tésztahíd építő versenyét:
- A versenyt kihirdettük az egyetemen, illetve a helyi középiskolákban. Ennek során ismertettük a leendő versenyzőkkel a szabályokat. Ezeket a szabályokat megismerték, és az elmúlt két hétben azzal foglalkoztak, hogy terveket készítettek, illetve készítették az itt látható hidakat.
- Milyen korlátozások voltak? Mert láttam, hogy nagyon sokféle formájú fazon van, meg még fából is látható.
- A befoglaló méretekre volt korlátozás. Egy méter széles lehet a híd, egy méteres távot kell áthidalnia, tíz centiméter széles lehet, és legfeljebb 50 centiméter magas.
- A tésztahíd élelmiszerboltokban vásárolható száraztésztákból ragasztott szerkezet, melyet két végén alá lehet támasztani, a közepén pedig súlyokkal vagy más módon erővel lehet terhelni.
- Több évtizede műszaki középiskolák, főiskolák és egyetemek hallgatói tészta-hidak építésében versenyeznek, ahol a cél általában a legkevesebb tészta felhasználásával a legnagyobb terhelhetőség elérése.
- A tanintézetek kiváló didaktikai eszközként használják a tésztahíd-építést, mivel segítségével a mérnökhallgatók olcsó, könnyen és gyorsan előállítható és tesztelhető szerkezeteken fontos statikai, szilárdságtani ismeretekre és konstrukciós készségre tehetnek szert.
Tésztahidak és rekordok:
A világrekord ugyan már megközelíti már a 700 kilogrammot, de a Dunaújvárosi Egyetemen is építettek már több mint 300 kilónyi húzást kibíró szerkezetet. Jelenleg az egész világon rendeznek spagetti versenyeket. A tökéletes formák és roppant precíz kivitelezés mellett nagyon fontos, a bolti tészta fajtája is, valamint a tészták érzékeny szerkezetek, s bizony a pára és a hőmérséklet is befolyásolja a teherbíró képességét. Szakemberek úgy vélik, hogy fusili makarónival kiváló kombó lehet.
- Mit lehetett még a tésztán kívül használni?
- Bármilyen kereskedelmi forgalomban kapható ragasztóval lehet dolgozni, és a hídnak legfeljebb 1 kilogrammot szabad nyomnia. Nem lehet egy kilónál nehezebb.
- Itt látom, hogy van, aki fakeretben szabályos.
- Az csak a szállítás miatt van, mert nagyon sérülékenyek a hidak. Emiatt látszik, hogy itt vattába csomagolták, szigetelőanyagba csomagolták, ők pedig tényleg készítettek hozzánk fakeretet
- És akkor utána jön most a megmérettetés...
- Két kategória van, indítunk szépségversenyt is, igen, a legalaposabban elkészített, legszebb híd is kap egy különdíjat. Ezen kívül pedig igen, megterheljük őket, és az a tésztahíd nyer, amelyik a legnagyobb terhelést kibírja.
Éppen információkat mutatnak a "Bukott diák" csapat tagjai, barátom a Google segítségével tervezték az előző sikerek alapján a versenydarabjukat. A híd egyébként elég jól bírta, nagy örömükre...
Voltak, akik egészen messziről hozták versenymunkájukat, érkezett Szentesről csapat és Csepregi Attila Gergely és Balogh Kornél gépészhallgatók, Felsőnyékről és Lajoskomáromból hozták a hídjukat a megmérettetésre.
A verseny a tudományos hét egyik rendezvénye volt.