Újbor mustra és libavacsora

2024.11.06. 07:00

Márton-nap: a libák nem jártak jól a gágogásuk miatt

Adonyban újbor mustrát és a libavacsorát rendeznek. Márton-nap alkalmából ünnepelnek a gazdák.

Agárdy Csaba

Hagyomány, hogy a Duna-menti Szent Orbán Borrend Adony a házigazdája az eseménynek. Minden évben a Márton-naphoz (november 11.) legközelebbi szombaton tartják meg az összejövetelt. Ebben az évben ez november 9-re esik. A program 14 órakor a Bálint Ágnes Művelődési Házban és Könyvtárban kezdődik, a szervezők elsősorban az újborral rendelkező gazdákat várják. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. (Telefon: 20/326-3409) 

Márton-nap
Márton-napon a libavacsora szinte elmaradhatatlan. Fotó: Márton-nap.info

Libavacsora és mustra Márton-napon

A szokásos libavacsora sem marad el, amire jelentkezni a szervező Vetus Salina Kulturális Egyesület Facebook oldalán lehet.

Néhány mondatot az újbor mustráról.  Tavaly már  limitálták a mustrán való résztvevők számát, mert egy évvel ezelőtt annyian voltak, amely létszám már nehezen volt kezelhető.  2023-ban harminc gazda harminchat újborát vizsgálták meg. A mustráról tudni kell, nemcsak szakemberek mondanak véleményt a borokról, hanem mindenkinek lehetősége van arra, hogy megfogalmazza a gondolatait. Ki kell hangsúlyozni, mindig a jobbítás a cél.

Márton-nap egyébként Tours-i Szent Márton tiszteletéről szól. Márton Kr. u. 316-ban vagy 317-ben született Savariában, a mai Szombathelyen. Szülei jómódban élő pogányok voltak. Apja a római légió tisztjeként szolgált. A források tanúsága szerint édesapja és édesanyja valószínűleg szláv eredetű volt, bár egyes történetírók kelta származásukat is lehetségesnek tartják. Apja kérésére katonának állt. 339-ben, 22 éves korában keresztelkedett meg, szolgálati helyén, Amiensben. A kereszténnyé lett fiatal katona parancsnoka kérésére még két évig szolgált a légió kötelékében. Leszerelése után visszatért Pannóniába, ahol  4. században erősen fellángolt az eretnek ariánus mozgalom. Az ariánusok a keresztény hitet bátran hirdető Márton ellen támadtak. Elfogták, megvesszőzték és elkergették Saváriából.

Apostoli buzgósága, példamutató alázata révén Gallia-szerte ismerték és tisztelték. Hilárius püspök, akit az egyház később szentté avatott, 368-ban meghalt. Utódául a poitiers-i püspöki székbe Pascentius került. Három év múlva, 371-ben Mártont Tours püspökévé választották meg. A püspöki hivatalt alázatossággal viselte, bár megválasztása ellen tiltakozott. Csellel hívták el szerzetesi közösségéből és szinte az egész Tours óhajára került a püspökség élére. Püspökként is egyszerű életmódot folytatott.

Szent Márton és a libák története. A Márton-napi népszokások egyrészt az év végéhez, a mezőgazdasági munkák befejeződéséhez, illetve az advent közeledtéhez kötődnek, másrészt ahhoz a legendához, amely szerint Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a elárulták gágogásukkal. Márton-napján ezért szokás libát enni. Vagyis azt is mondhatnánk, a libák kimondottan rosszul jártak azzal, hogy Mártont püspökké tették.

Schmidt Attila, a Szent Orbán Borrend nagymestere vegyes érzésekkel várja a szombati újbor mustrát. - Ez a második félévünk eddig nem úgy alakult, ahogy kellene. Minden programunkra kevesebb volt a jelentkező, mint tavaly, így van ez az újbor mustra esetében is. Eddig húszan jelezték a részvételüket, bízom abban, hogy még lesznek érdeklődők. A borok számával nem lesz probléma, mert egy-egy gazda több mintát is benevezett. A mustra utáni borvacsorára, amit a VSKE a borrendtől függetlenül rendez, eddig negyvenöten jelentkeztek, köztük a bormustrán résztvevők nagy része.

Ami a lényeg: szombaton Adonyban méltóképpen emlékeznek meg Szent Mártonról.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában