2024.08.06. 11:07
Hajdu Jonatánék negyedikek lettek, délután a reményfutam vár rájuk
Kedden elkezdődtek a kajak-kenu küzdelmek is az előfutamokkal az olimpián. Ekkor mutatkozott be a DKSE kiválósága, Hajdu Jonatán Adolf Balázzsal a kenu kettesek ötszáz méterén.
Párizs 2024 - Kajak-kenu
Fotó: Kovács Tamás
Hétfő délelőtt nagyüzem volt a szépen kialakított vizes központban, számos versenyző ismerkedett a körülményekkel. Tehették ezt napos, szinte szélcsendes időben, olyanban, amilyenre az előrejelzések szerint többnyire számítani lehet majd a következő napokban.
A rajtgéptesztelés lehetőséget teremtett az elindulások gyakorlására. Kétszáz méternél volt rendszeresen indítás, amit a partról vezényeltek, mintha verseny lett volna. Bárki beállhatott a rajtgépbe, így egyszerre többféle hajó startolt el, és tett meg legfeljebb száz métert. Az Adolf Balázs, Hajdu Jonatán kenus páros pedig a célba érkezést gyakorolta, elemezte. Edzőjükkel, Németh Szabolccsal azt próbálták belőni, hogy az utolsó bójasortól még mennyit kell majd húzni, honnan lehet berúgni a hajót.
A tréner az MTI érdeklődésére azt mondta, nagyon is lehet jelentősége ennek, főleg a verseny élesebb szakaszában, de akár már előbb is. Felvette a célba érést, azután pedig megvitatták, mi lenne a helyes taktika, mire lehet számítani egy erős futam végén.
A csapat hagyományosan nem az olimpiai faluban lakik, hanem egy pályához közeli szálláson, ahol Hüttner Csaba szövetségi kapitány szerint minden rendben, "teljes nyugalomban vannak". Hozzátette: a felkészülés során előfordultak kisebb betegségek, de jelen pillanatban mindenki egészséges.
Ami a C-2 500 métert illeti, a magyar szövetség összefoglalója szerint a legutóbbi két világversenyt tekintve, az Eb-t a független színekben versenyző Alexey Korovashkov, Ivan Shtyl duó, a tavalyi vb-t pedig a Peter Kretschmer, Tim Hecker alkotta német egység nyerte. Mindkét páros ott lesz Párizsban is annyi változással, hogy előbbi hajóban Shtyl helyett az egyes kapcsán már említett Zakhar Petrov térdel majd.
Figyelni kell a tavalyi világbajnokságon ezüstérmes kínai párosra, az egyesben is induló Liu Haóra és Csi Po-venre. Az Eb-harmadik Gabriele Casadei, Carlo Tacchnini összeállítású olasz egységgel ismét jó meccset vívhatnak Balázsék, de ugyancsak kemény ellenfél lesz a Fuksa testvérpár, Martin és Petr is. Utóbbi párost az Eb-n legyőzték a mieink. A sötét ló a spanyol duó lehet, hiszen a 2022-ben világbajnok, tavaly pedig bronzérmes Cayetano Garcia, Pablo Martinez egység helyett, a Juan Antoni Moreno, Diego Dominguez kettes versenyez majd. Mellettük nem érdemes lebecsülni a brazil (Queiroz, Nascimento) és a francia (Leonard, Bart) hajókat sem.
Kedden aztán már a hivatalos kezdés előtt egy másfél órával nagy volt a nyüzsgés a Vaires-sur-Marne Nautical Stadiumban. Ez nem is csoda, hiszen mostantól kezdve egészen szombatig lehet itt szurkolni a világ legjobb kajakosainak és kenusainak. Délelőtt hat számban rendeznek előfutamokat, a cél pedig a mi egységeink számára az egyenes ági középfutamba jutás, hogy ne kelljen ma még a reményfutamban is versenyezni. Ehhez a az első két hely valamelyikén kell végezni, kivéve a női négyeseknél, ahol a futamok első három helyezettjei már a csütörtöki döntőbe kvalifikálják magukat.
A 16 fős magyar válogatott célja, hogy legalább négy érmet, közte egy aranyat szerezzen. A sportág ötkarikás programját illetően ugyanakkor jelentős változások történtek a három évvel ezelőttihez képest: a korábbi 12 számból 10 lett, a 200 méteres számok a női kenu egyesek versenyét leszámítva kikerültek a műsorból, a férfi kajak és kenu kettesek pedig 1000 helyett ezúttal 500 méteren versenyeznek, a C-2 2008 után került vissza a műsorra.
Kenu párosban ahogy arról már szó volt, ötszáz méterre csökkent a versenytáv. Ez a szám legutóbb 2008-ban szerepelt az olimpiai programban. Ez idáig három magyar győzelem született, 1980-ban (Foltán László, Vaskuti István), 1996-ban (Kolonics György, Horváth Csaba) és 2000-ben (Pulai Imre, Novák Ferenc). Persze az arany nem elvárható Párizsban az Adolf Balázs, Hajdu Jonatán egységtől – bár képesek lehetnek akár arra is – az éremszerzés viszont Hüttner Csaba szerint is reális cél lehet.
Balázs és Jonatán tavaly a szezont követően térdeltek össze először, az összhang pedig olyannyira meglett köztük, hogy tavasszal mindkét hazai válogatót simán nyerték, ráadásul a szegedi világkupán a dobogó legalsó fokára is felállhattak. A hazai rendezésű Európa-bajnokságon is végig harcban voltak az éremért, végül az utolsó métereken csúsztak vissza a negyedik helyre. Látva az eddigi versenyeket már csak azért is bizakodhatunk, mert ebben a számban is évek óta kiegyenlített a mezőny, általában századok döntöttek a helyezésekről.
Számunkra a leginkább várt táv tehát a C-2 500 méter volt, ahol a dunaújvárosi Hajdu Jonatán térdelt hajóba Adolf Balázzsal az első előfutamban, ahonnan az első két helyezett juthatott egyből a középdöntőbe. A fiúk az ötös pályát kapták, és egyből lerajtolták a világbajnok német egységet, aztán a negyedik helyen haladtak, a brazilok és függetlenként induló oroszok mentek az élen. Mögöttük a sűrű mezőnyben ott voltak Hajduék is, akik hiába hajráztak nagyot, maradtak a negyedik helyen, a továbbjutó helytől nyolcvanöt század választotta el őket. A futamot az oroszok nyerték, az olaszok bejöttek másodiknak, a harmadikok a brazilok lettek.
Így kora délután Jonatánéknak újra hajóba kell térdelniük a reményfutamban, hogy kivívják helyüket a középfutamban.
- Kimondottan első pályás volt ez a futam. Nem volt egy nagy élmény, nem éreztem úgy, hogy nagyon egyben lennénk.
Szerintem egy kicsit én stresszeltem is az első pályánk miatt miatt, mert azért jó pár hete nem versenyeztünk. Nekem mindig nehéz elkezdeni.
- De nézem az eredményeket, az olaszok lettek a másodikak, és nem voltunk tőlük igazából nagyon távol. Ez egy vállalható pálya volt, de ennél mindenképpen jobbat is tudunk és jobbat is fogunk csinálni - értékelte a futamot az M4 Sportnak Adolf Balázs.
- Délután mindenképpen jobb formában leszünk, bár én azért nem teljesen értek egyet Bazsival. Szerintem az első 250-et nagyon jól, kontrolláltan, jó iramban, jó technikával megcsináltuk. A végén az indításunk is jól sikerült.
Nem olyan érzés volt, mint otthon az edzéseken, úgyhogy ilyen értelemben tudok csatlakozni Bazsihoz, hogy első pályás volt.
- tette hozzá Hajdu Jonatán.