Köze-keleti konfliktus

2024.09.01. 07:00

Hat megölt túsz holttestét szállította Izraelbe az izraeli hadsereg

Az izraeli–palesztin háború 331. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

A Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet által elhurcolt izraeli túszok családtagjai hozzátartozóik azonnali elengedését követelik szeretteik fényképét Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök jeruzsálemi rezidenciája elõtt elhelyezve 2024. augusztus 30-án

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Abir Szultan

Az uniós külügyi főképviselő az izraeli túszok szabadon bocsátására szólított fel

Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője "borzalmasnak" nevezte a palesztinok lakta Gázai övezetben megtalált újabb hat izraeli túsz halálát, és tűzszünetre, illetve

 valamennyi még fogságban tartott túsz szabadon bocsátására szólított fel vasárnap. 

Az izraeli hadsereg bejelentése szerint az egyiptomi határnál fekvő Rafahban, az EU-ban terrorszervezetnek nyilvánított Hamász palesztin iszlamista szervezet egyik alagútjában találták meg a tavaly október 7-én Izraelből elrabolt túszok holttestét. Egy kivételével mindannyiukat a Nova zenei fesztiválról hurcolták el. 

A legfiatalabb áldozat 23, a legidősebb 39 éves volt, egyikük izraeli-amerikai állampolgár. 

Az X közösségi oldalon vasárnap közzétett bejegyzésében az uniós főképviselő azt írta, "elborzadt" a Hamász által meggyilkolt izraeli túszok halálhíre miatt. 

"Ezeket a fiatal, ártatlan férfiakat már régóta biztonságba kellett volna helyezni szeretteiknél" 

- fogalmazott. 

Tűzszünetre van szükség, hogy véget lehessen vetni a tragédiának, és haza lehessen vinni az összes még fogságban tartott túszt - tette hozzá bejegyzésében az uniós diplomácia vezetője.

Izraelben sztrájk és a háború is nehezíti a tanévkezdést

Izraelben a pedagógusok bérezési vitái nyomán kitört sztrájkja miatt nem kezdődött meg a tanítás a középiskolákban szeptember elsején.

A tavaly október 7-én a palesztinokkal kitört háború is nehezíti idén a tanévkezdést.

 Az izraeli hadsereg szóvivője emiatt óvintézkedéseket jelentett be a libanoni határ közelében, az ország északi részén, és a palesztinok lakta Gázai övezet környékén.

Több száz betonbunkert helyeztek el az iskolabusz-megállókban és az érintett, rakéta- és dróntámadásoknak kitett településeken, és megerősítették a légvédelmi figyelmeztető rendszert

– közölte.

A Negev-sivatag Gázai övezethez közeli részén minden oktatási intézménybe tartalékos katonákat osztottak be, akik állandó katonai védelmet biztosítanak az iskolák környékén.

Az északi határsáv Libanonból rendszeresen lőtt településein védelmi osztagokat szerveztek, melyek ellenőrzik az oktatási intézmények diákokat fogadó pontjait és hazatérésüket a településekre.

Újabb hat megölt túsz holttestét szállította Izraelbe az izraeli hadsereg

Az izraeli hadsereg újabb hat, a fogságban megölt izraeli túsz holttestét találta meg és szállította szombat éjjel Izraelbe – jelentette egy katonai szóvivő.

Uri Danino, Alex Lubanov, Almog Szaroszi, Hirsch Goldberg-Polin, Karmel Gat és Eden Jerusalmi holttestét egy alagútban találták meg Rafahban. Daniel Hagari, a hadsereg szóvivője bejelentette, hogy a hat túszt a Hamász „brutálisan meggyilkolta” nem sokkal a csapatok érkezése előtt, egy-két nappal ezelőtt.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök a történtek után lemondta vasárnap reggeli programját, egy jeruzsálemi általános iskola meglátogatását a tanévkezdés alkalmából.

A hat halott közül hármat, a két nőt, Karmel Gatot és Eden Jerusalmit, valamint a sebesült Hirsch Goldberg-Polint már a túszalku első szakaszában szabadon kellett volna engedni. A július elején átadott listákon szerepeltek.

Darabokra tört az egész nép szíve

– írta közleményében Jichák Hercog államelnök. 

Izrael nevében szívembe fogadtam családjaikat, és bocsánatot kérek. Bocsánat, amiért nem tudták épségben hazavinni szeretteiket

– tette hozzá.

Joáv Galant védelmi miniszter a biztonságpolitikai kabinet összehívására szólított fel vasárnap reggel. 

Azonnal össze kell hívni a biztonságpolitikai kabinetet, és módosítani kell a péntek hajnali döntést a philadelphi tengelyről. A hidegvérrel meggyilkolt elraboltak számára ez már késő, de haza kell hozni a Hamász fogságában maradt túszokat. Izrael le fog számolni a Hamász összes vezetőjével és gyilkosával az utolsó emberig

– tette hozzá.

A Hamász hidegvérrel meggyilkolta túszainkat, pontosan azért, hogy megadjuk magunkat, elfogadjuk a követeléseit, és lehetővé tegyük számára a túlélést és hogy helyreállítsa képességeit, és ismét megtámadja Izraelt az iráni megsemmisítési terv részeként

– mondta válaszul Galantnak a jobboldali Vallásos Cionisták nevű telepespárt elnöke, Becalel Szmotrics pénzügyminiszter, aki a harcok fokozását követelte a Gázai övezetben.

A kabinet nem enged olyan önfeladó megállapodást, amely feladja Izrael biztonságát, hanem arra utasítja az izraeli hadsereget és a biztonsági intézményeket, hogy szigorúbb árat követeljen a Hamásztól. Az IDF-erőinek a jelenlegi határtól két kilométerrel beljebb kell mozdulniuk, és mindent le kell tarolniuk útjukon. Ez egy olyan terület lesz, amely soha nem tér vissza a gázaiakhoz

– tette hozzá.

Jaír Lapid, az ellenzéki centrista Van jövő párt és a parlamenti ellenzék elnöke az X közösségi portálon azt írta: 

politikai érdekeket követnek ahelyett, hogy alkut kötnének, ahelyett, hogy életeket mentenének, a túszokat temetik. Netanjahu mindent megtesz azért, hogy hatalmon maradjon, ahelyett, hogy azért tenne meg mindent, hogy hazahozza őket"

Az elhurcoltak családjainak főhadiszállása felszólította a miniszterelnököt a túszalku aláírására. 

Az elraboltak visszaküldéséről szóló megállapodás már több mint két hónapja a tárgyalóasztalon van. Ha nem torpedóznák meg, nem hoznának fel kifogásokat és média-blöfföket, valószínűleg életben lennének az elraboltak, akiknek a haláláról reggel értesültünk

– írták.

Az Izraeli Üzleti Fórum, amely az ország kétszáz legnagyobb magánvállalatának munkavállalóit képviseli, bejelentette, hogy csatlakozik a túszok családjaihoz, és mozgósításra szólítja fel a lakosságot. 

A biztonsági káosz mellett gazdasági káosszal nézünk szembe elfogadható állami költségvetés nélkül, sztrájkkal az oktatási rendszerben, és a közszolgáltatások összeomlásával. Este vésztanácskozást tartunk együtt a túszok rokonságának szervezetével és más szervezetekkel, és nyilvánosságra fogjuk hozni döntésünket

– közölték.

Az újabb hat meggyilkolt túsz után jelenleg az iszlamista Hamász október 7-i terrortámadásában elrabolt kétszázötvenegy túsz közül kilencvenhét található a Gázai övezetben, akik közül legalább harminchárman már halottak.

Palesztin fegyveresek agyonlőttek három izraelit egy rendőrautóban Ciszjordániában

Palesztin fegyveresek tüzet nyitottak egy rendőrautóra Ciszjordánia déli részén, Tarkumija mellett az autópályán, megöltek három embert, majd elmenekültek 

– jelentették az izraeli biztonsági szervek vasárnap reggel.

Az izraeli hadsereg (IDF) üldözőbe vette a merénylőket. A feltételezések szerint egy elhaladó járműből nyitottak tüzet a rendőrautóra, majd gyalog menekültek el a helyszínről.

A mentőszolgálat közölte, hogy három életveszélyesen súlyos állapotban lévő áldozatot láttak el, egy harminc év körüli férfit, egy harminc év körüli nőt és egy ötven év körüli férfit, akik később belehaltak sérüléseikbe.

A harmincas éveiben járó férfit és nőt a helyszínen halottaknak nyilvánították, az ötven éves férfi pedig a kórházba szállítás közben halt meg jelentésük szerint.

A húszi lázadók megtámadtak egy hajót Jemen partjainál

A húszi lázadók azt állították szombaton, hogy támadást hajtottak végre egy kereskedelmi hajó ellen Jemen partjainál, a többnemzeti haditengerészeti erők pedig korábban arról számoltak be, hogy egy libériai zászló alatt közlekedő hajó volt a célpontja két ballisztikus rakétának, amelyek a hajó közelében felrobbantak.

Jahja Szári, a húszik szóvivője azt mondta: „a jemeni fegyveres erők (...) katonai műveletet hajtottak végre a Groton hajó ellen az Ádeni-öbölben”. Hozzátette, hogy a támadás „pontosan és közvetlenül találta el a hajót”, hangsúlyozva, hogy ez volt a második támadás a hajó ellen "az augusztus 3-án történt első után".

Szombaton a bahreini székhelyű, az Egyesült Államokat és európai országokat tömörítő multinacionális haditengerészeti koalíció által vezetett Közös Tengeri Információs Központ (JMIC) arról számolt be, hogy a Groton nevű hajót „két ballisztikus rakétával vették célba 130 tengeri mérföldre (240 kilométerre) keletre Ádentől, a dél-jemeni nagyvárostól”.

A közlemény szerint az első rakéta „a hajó orrától 50 méterre”, a "második pedig „a hajó tatjától 50 méterre” csapódott be, hozzátéve, hogy a hajó folytatta útját anélkül, hogy bármilyen kárt szenvedett volna.

A támadásról a brit haditengerészet tengerhajózási biztonsági információs szolgálata (UKMTO) is beszámolt.

A JMIC úgy véli, hogy „a Groton azért került célkeresztbe, mert a közelmúltban ugyanannak a társaságnak más hajói is jártak izraeli kikötőkben”.

A Gázai övezetben zajló háború miatt, a palesztinokkal való szolidaritásból november óta a húszik Jemen partjainál több olyan hajót is megtámadtak, amelyekről úgy vélték, Izraelhez kötődnek. Ezek a támadások megzavarták a forgalmat a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben, amely a világkereskedelem számára létfontosságú tengeri övezet. Ezért az Egyesült Államok többnemzetiségű tengeri koalíciót hozzott létre, hogy csapást mérjen a lázadók jemeni célpontjaira, néha az Egyesült Királyság segítségével.

Joe Biden szerint közel a megállapodás a gázai tűzszünetről

Az elnök újságírók kérdésére ismét a háború végének szükségességéről beszélt, és óvott a korai következtetések levonásától az izraeli hadsereg által a Gázai övezetben talált holttestek személyazonosságát illetően. Megállapította, hogy sok a bizonytalanság az ügyben, és azt mondta, a nyilvános információval meg kell várni, amíg a családokat értesítik.

Az izraeli hadsereg feltételezése szerint elképzelhető, hogy a Hamász által tavaly október 7-én eljurcolt túszok holttesteire bukkantak.

Úgy hiszem, hogy a küszöbén vagyunk a megállapodásnak

– fogalmazott Joe Biden a katari–egyiptomi–amerikai közvetítéssel zajló tűzszüneti tárgyalásokra vonatkozó kérdésre, és megjegyezte: „itt az idő, hogy a háború véget érjen”.

Ez történt szombaton:

 


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában