2024.10.29. 11:18
A Hezbollah Naím Kászimot választotta meg vezetőjének
Az izraeli–palesztin háború 389. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.
Naim Kászim
Forrás: AFP
Az ENSZ BT öt állandó tagja ritka egyetértésben bírálta az UNRWA izraeli működésének betiltását
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) vétójoggal rendelkező öt állandó tagja – Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország és Kína – kedden ritka egyetértésben bírálta az ENSZ palesztin menekülteket támogató segélyszervezete (UNRWA) izraeli működésének betiltását.
Washingtont „mélységesen aggasztja ez a törvénykezés” – jelentette ki Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő. Mint mondta, mindez palesztinok millióit sodorja veszélybe, akik rá vannak utalva az UNRWA olyan fontos szolgáltatásaira, mint az egészségügyi ellátás, vagy az alap-, illetve középfokú oktatás. Hasonlóan nyilatkozott Linda Thomas-Greenfield amerikai ENSZ-nagykövet is.
Fu Cung, Kína világszervezethez akkreditált nagykövete az ENSZ BT-ben „a lehető leghatározottabban” elítélte az izraeli döntést. Úgy fogalmazott, hogy az ügynökség bezárása „palesztin menekültek millióinak kollektív büntetését jelentené”.
Vaszilij Nyebenzja, Oroszország állandó ENSZ-képviselője szintén az UNRWA végleges megszűnésének veszélyéről beszélt. „Támogatjuk az ENSZ-főtitkár azon kijelentését, miszerint az UNRWA nélkülözhetetlen, és jelenleg nincsen alternatívája” – húzta alá az orosz diplomata, miután António Guterres korábban arról beszélt, hogy nincs mivel kiváltani az ügynökség munkáját.
Az 1967-ben Jordániától elfoglalt Ciszjordániában és a Gázai övezetben mintegy 18 ezer alkalmazottal, köztük 13 ezer oktatóval és 1500 egészségügyi dolgozóval működő UNRWA 1949 óta nyújt létfontosságú segítséget a palesztinoknak.
Szemben az ENSZ más intézményeivel, az UNWRA saját maga foglalkoztat a helyben élők közül tanárokat és egészségügyi személyzetet, Gázában 13 ezer embert. Izrael azzal vádolja az ügynökséget, hogy egyes tagjai részt vettek a Hamász terrorszervezet október 7-i összehangolt támadásában Izrael déli része ellen.
Az izraeli parlament, a kneszet hétfő este fogadta el az UNRWA Izrael területén való működését betiltó törvényt. Ez egyebek között azt is jelenti, hogy a szervezet a palesztin területeken is kénytelen lesz felhagyni tevékenységével, mivel Izrael ellenőrzi a határátkelőket.
Barbara Woodward brit ENSZ-nagykövet az ENSZ BT keddi ülésén kijelentette, hogy az UNRWA munkatársai elleni vádakat az év elején gondosan kivizsgálták, így nincs oka annak, hogy „megszakítsák a kapcsolatot az UNRWA-val”.
Nicolas de Riviére, Franciaország ENSZ nagykövete pedig kijelentette, hogy Izrael nem helyezheti törvényen kívül az ENSZ-ügynökséget.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár kedden levélben tiltakozott Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnöknél az UNRWA izraeli betiltása miatt
– közölte Guterres szóvivője, aki szerint a főtitkár aggodalmait és a nemzetközi joggal kapcsolatos kérdéseit hangsúlyozta levelében. Stéphane Dujarric reményét fejezte ki, hogy az új izraeli törvényt, amely tudomása szerint 90 nap múlva lép életbe, „nem fogják alkalmazni”.
Elesett a Gázai övezetben négy izraeli katona
Elesett négy izraeli katona a Gázai övezet északi részén lévő Dzsabalíjában, egy pokolgép felrobbanása okozta a halálukat egy épületben – közölte kedden az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője.
A katonák 20, 21 és ketten 22 évesek voltak. Egy tiszt is súlyosan megsebesült a detonációban.
Joáv Galant védelmi miniszter az X közösség oldalon bemutatta a Hezbollah libanoni síita terrorszervezet új vezetőjének, Naim Kászemnek a fényképét azzal a megjegyzéssel, hogy „ideiglenes kinevezés, megkezdődött a visszaszámlálás”. Ezzel az Irán támogatta szervezetnek az utóbbi hetekben Izrael által megölt vezetőire utalt.
Jonathan Fowler, az ENSZ palesztin menekülteket támogató segélyszervezetének, az UNRWA-nak a jeruzsálemi szóvivője kijelentette kedden, egy nappal azután, hogy a jeruzsálemi parlament megszavazta a szervezet izraeli működésének betiltását, hogy az UNRWA végzi a humanitárius munka oroszlánrészét a palesztin területeken, különösen a Gázai övezetben.
„Az UNRWA pótolhatatlan és nélkülözhetetlen. Ez tény, bármi is legyen a hétfőn elfogadott jogszabály” – jelentette ki Fowler. „Felháborítónak” nevezte a törvényt, és kifejezte abbéli reményét, hogy visszavonják.
Az 1967-ben Jordániától elfoglalt Ciszjordániában és a Gázai övezetben mintegy 18 ezer alkalmazottal, köztük 13 ezer oktatóval és 1500 egészségügyi dolgozóval működő UNRWA 1949 óta nyújt létfontosságú segítséget a palesztinoknak.
Szemben az ENSZ más intézményeivel, az UNWRA saját maga foglalkoztat a helyben élők közül tanárokat és egészségügyi személyzetet, Gázában 13 ezer embert, akiknek köszönhető a szóvivő szerint az ott élő palesztinok túlélése.
Fowler súlyos gondnak nevezte, ha ezeket az embereket pótolni kell, főleg háborús helyzetben.
Irán védelmi kiadásainak drasztikus növelését jelentette be
A közel-keleti térségben kialakult katonai konfliktusokra reagálva Irán drasztikusan növelni akarja védelmi költségvetését – közölte kedden Fatemeh Mohadzseráni iráni kormányszóvivő.
A perzsa naptár szerint 2025 márciusának végén – a tavaszi napéjegyenlőségkor – kezdődő új pénzügyi évben az ideihez képest mintegy 200 százalékkal akarják emelni a védelmi kiadásokat – mondta el a szóvivő, azonban azt nem részletezte, hogy a védelem mely területeire szánnak több forrást.
Irán a Közel-Kelet egyik legnagyobb hadseregével rendelkezik: több mint 600 ezer fős az aktív katonasága, és 350 ezer fős a tartalékos állománya. Az elmúlt évtizedek alatt az ország komoly rakéta- és drónarzenálra tett szert, de légi ereje és légvédelme a szakértők szerint nem elég erős.
A közelmúltban megnőtt egy jelentős, nyílt katonai konfliktus kialakulásának kockázata Irán és Izrael között. A múlt hét végén az izraeli hadsereg célzott légicsapással torolt meg egy október eleji iráni rakétatámadást.
UNICEF: gyerekek életét sodorja veszélybe az UNRWA betiltása
A palesztinokat segélyező ENSZ-ügynökség (UNWRA) működését tiltó izraeli törvény újabb gyermekek halálához vezethet a Gázai övezetben, és a területen élő palesztinok kollektív megbüntetésének részét képezi – közölte kedden az az ENSZ gyermekjogi szervezete, az UNICEF.
Az UNRWA működésének teljes körű betiltása a humanitárius rendszer összeomlásához vezethet a Gázai övezetben
– jelentette ki James Elder, az UNICEF szóvivője, aki azt mondta, az izraeli döntés a gázai gyermekek megölésének új módja.
Az ENSZ ügynökségei közötti keddi tájékoztatón résztvevő szervezetek egyetértettek abban, hogy az UNRWA tevékenysége pótolhatatlan. Az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Hivatalának (OCHA) szóvivője, Jens Laerke elmondta, hogy az UNRWA nélkülözhetetlen és jelenleg nincs alternatívája. Amy Pope, a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) főigazgatója pedig kifejtette, hogy szervezete ugyan nem tudja helyettesíteni az UNRWA-t, de megnövelik a krízishelyzetben élők számára nyújtott segítségnyújtást.
Az izraeli parlament hétfőn nagy többséggel elfogadott két jogszabályt, amely Izrael területén és az izraeli ellenőrzésű palesztin területeken egyaránt megtiltja az UNRWA tevékenységét.
Az izraeli kormány azzal vádolja az ENSZ-ügynökséget, hogy több tagja részese volt a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael ellen elkövetett tavaly októberi támadásának, amelyben 1200-an meghaltak és több mint háromezren megsebesültek.
Több osztrák katona is megsebesült egy UNIFIL-bevetésen Libanonban
Nyolc osztrák katona kedden könnyebben megsebesült az ENSZ libanoni ideiglenes békefenntartó missziójának (UNIFIL) egyik bevetésén rakétacsapás következtében a Nakurában található táborban – közölte Michael Bauer, az osztrák védelmi minisztérium szóvivője.
A tájékoztatás szerint felületes, illetve könnyebb sebekről van szó. A tárca közölte, hogy a támadás eredetét egyelőre nem állapították meg. Az UNIFIL azonban azt állította, hogy
a csapás északról érkezett, s feltehetőleg a Hezbollah síita milícia, vagy egy vele szövetséges csoport lehet a felelős.
Bauer szerint a sebeket helyben ellátták, a katonák hazaszállításáról egyelőre nincs szó.
„A lehető leghatározottabban elítéljük ezt a támadást, és követeljük annak haladéktalan kivizsgálását” – közölte Klaudia Tanner védelmi miniszter. Egyben felszólította a konfliktus szereplőit, hogy tartsák tiszteletben a kéksisakosok biztonságát.
„Tűrhetetlen, hogy az ENSZ-békefenntartó missziójának kéksisakosait szándékosan vagy akaratlanul veszélybe sodorják”
– tette hozzá.
Nakura nagyjából 110 kilométerre délre fekszik Bejrúttól Izrael határán. Az UNIFIL keretében szolgáló 158 fős osztrák kontingens egésze a nakurai katonai bázison szolgál.
A Hezbollah Naím Kászimot választotta meg vezetőjének
A Hezbollah libanoni síita szervezet Naím Kászimot választotta meg kedden vezetőjének, a meggyilkolt Haszan Naszrallah utódjának.
Kászim eddig a szervezet főtitkár-helyettese volt.
Több mint 30 éve az Irán által támogatott mozgalom vezető személyisége.
Október 8-án egy meg nem nevezett helyszínről, függönyök előtt beszélve hangoztatta: a Hezbollah és Izrael közötti konfliktus olyan háború, amely arról szól, hogy ki fog előbb sírva fakadni, és az nem a Hezbollah lesz. Azt mondta: a csoport képességei érintetlenek maradtak Izrael „fájdalmas csapásai” ellenére.
Hozzátette azonban, hogy a csoport támogatja Nabih Berri parlamenti elnök – a Hezbollah szövetségese – erőfeszítéseit a tűzszünet biztosítására. A szervezet először mellőzte a gázai tűzszüneti megállapodás említését mint a csoport Izrael elleni támadásainak leállításához szükséges előfeltételt.
Kászimot 1991-ben nevezte ki helyettes vezetőnek a fegyveres csoport akkori főtitkára, Abbász al-Muszaví, akit a következő évben egy izraeli helikoptertámadásban megöltek.
Kászim megmaradt tisztségében Naszrallah vezetése alatt is, és sokáig a Hezbollah egyik vezető szóvivője volt, aki interjúkat adott a médiának, a többi között akkor is, amikor az elmúlt évben az Izraellel folytatott, határokon átnyúló ellenségeskedések tomboltak.
Ő volt a Hezbollah felső vezetésének első tagja, aki televíziós nyilatkozatot tett, miután Naszrallahot megölték egy izraeli légitámadásban szeptember 27-én.
Szeptember 30-án Kászim azt mondta, hogy a Hezbollah a palesztinokkal szolidaritást vállalva folytatja az Izrael elleni harcot.
„Amit mi teszünk, az a legszükségesebb... Tudjuk, hogy a harc hosszú lehet”
– hangoztatta.
Kászim 1953-ban született Bejrútban egy dél-libanoni család sarjaként. Politikai aktivizmusa a síita Amal mozgalomban kezdődött. A csoportot 1979-ben hagyta el az iráni iszlám forradalmat követően, amely sok fiatal libanoni síita aktivista politikai gondolkodását alakította.
Részt vett az iráni Forradalmi Gárda támogatásával a Libanon elleni 1982-es izraeli invázióra válaszul megszülető Hezbollah alakulóülésein.
A Hezbollah parlamenti választási kampányainak általános koordinátora volt, amióta a csoport 1992-ben először indult a parlamenti választásokon. Tizenhárom évvel később, 2005-ben megírta a Hezbollah történetét, amely ritka, „bennfentes betekintést” nyújt a szervezetre.
Naszrallahhal ellentétben Kászim fehér turbánt visel. Naszrallah fekete turbánja azt jelezte, hogy Mohamed próféta leszármazottja.
Sok halottról számoltak be a palesztin hatóságok egy izraeli légicsapás után
Legkevesebb 93 palesztin meghalt, illetve eltűnt és több tucatnyian megsebesültek kedden egy lakóépület elleni izraeli légicsapásban a Gázai övezet északi részén fekvő Beit Lahijában – közölte a Hamász kormányzati médiahivatala és a palesztin iszlamista terrorszervezet működtette gázai egészségügyi minisztérium.
A WAFA palesztin hírügynökség és a Hamászhoz köthető helyi média már korábban azt jelentette, hogy sok áldozat a romok alatt rekedt, és a hatóságok azt feltételezik, hogy egyikük sincs már életben. Mint mondta, húsz gyerek is van a halottak között, a sebesültek száma pedig 150-re tehető.
A Reuters brit hírügynökség birtokába került videofelvételeken takarókba burkolt holttestek láthatók egy lebombázott négyemeletes épület előtt, miközben a mentők a szomszédos épületek lakóinak segítségével további holttesteket és túlélőket emelnek ki a romok alól.
Az egészségügyi tárca szerint a sebesülteket nem lehet ellátni, mert a közeli kórház orvosait ki kellett menekíteni a térségből.
A válságos állapotban lévők orvosi beavatkozás nélkül nem maradnak életben
– hívta fel a figyelmet a minisztérium.
Hétfőn a palesztin mentőszolgálat közölte, hogy mintegy 100 ezer ember rekedt Dzsabalíjában, Beit Lahjában és Beit Hnúnban orvosi segítség és élelmiszerellátás nélkül. A segélyszolgálat arról számolt be, hogy akciói a Gázai övezet északi részén leálltak a három hete tartó izraeli támadás miatt. Izrael szerint az egy éve tartó háborúnak már egy korábbi szakaszában megsemmisítették a Hamász ütőképességét, a mostani hadművelet célja, hogy megakadályozza a Hamász újraszerveződését.
A hétfői eseményekről itt olvashat: