Pénzügyek

2024.11.08. 10:34

Varga-Bajusz Veronika: körülbelül 300 ezer fiatal jogosult a munkáshitel felvételére

Körülbelül 300 ezer fiatal jogosult a munkáshitelre, ami a szakképzésben tanulóknak szól, valamint azoknak a fiataloknak, akik érettségi után elhelyezkednek a munkaerőpiacon – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán.

MW

Varga-Bajusz Veronika a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára expozét tart az egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális tárgyú törvények módosításáról szóló javaslat vitájában az Országgyűlés plenáris ülésén 2024. november 5-én

Forrás: MTI

Fotó: Soós Lajos

Varga-Bajusz Veronika kiemelte, hogy a 17 és 25 év közötti fiatalok vehetik fel a munkáshitelt, amelynek fontos feltétele még legalább három hónapos munkaviszony vagy vállalkozói jogviszony.

A hitelt igénylő fiataloknak vállalniuk kell, hogy öt évig Magyarországon dolgoznak, valamint hogy a hiteltörlesztés alatt végig fenntartják a munkaviszonyukat vagy vállalkozói jogviszonyukat. A hitel igénylésénél fontos szempont még az adótartozás-mentesség is.

Varga-Bajusz Veronika elmondta, hogy maximum négymillió forint a felvehető összeg, de a fiatalok szabadon dönthetnek, hogy mennyire van szükségük.

Rámutatott, 

a munkáshitel kamattámogatott, tízéves futamidejű és szabadon felhasználható, utóbbi azért lényeges, mert többféle élethelyzetben kell tudnia segíteni. 

Példaként említette, hogy a vállalkozást indító fiatal az eszközbeszerzéstől kezdve a műhelybérlésig bármire fordíthatja a munkáshitelt, amellyel a foglalkoztatásban álló fiatal pedig egyéni életkörülményein tud segíteni akár a gépjárművásárlásnál, akár a lakhatásnál.

„A kormány célja továbbra is az, hogy a családosokat támogassa” 

– fogalmazott az államtitkár, hozzátéve, hogy ezért itt is elérhető az a lehetőség, amely szerint egy gyermek után a törlesztőrészletből két év szünetelést lehet kérni, két gyermek után a szüneteltetés mellett a tartozás felét elengedik és három gyermek után a teljes tartozást elengedik.

Az államtitkár kitért még a szakképzés átalakítására is, amelyről elmondta, hogy 

nagyon szépen bevált az új struktúra.

Ezt bizonyítja egyebek mellett, hogy a versenyeken a magyar diákok egyre kiemelkedőbbek: míg tavaly az EuroSkillsen Magyarország a második lett, addig idén a WorldSkills világversenyen az induló 70 ország közül a 10. helyen végzett hazánk. „Világszínvonalú szakképzésünk van” – jelentette ki Varga-Bajusz Veronika.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában