Az Eurofer levelet írt az Európa Tanácsnak

14 órája

Az európai acélipar fennmaradása érdekében

Az Európai Acélszövetség (EUROFER) az Európa Tanácsnak írt levelében sürgős intézkedésekre hívja fel a figyelmet az európai acélipar megmentése érdekében. Ez áll az EU-tagállamok állam- és kormányfőihez intézett nyílt levélben, amelyben felkérik az Európai Tanácsot, hogy következtetéseiben vegye figyelembe az európai acélipar fennmaradása - közte a zöldacél, a Green Steel kereslet növelése - érdekében az uniós szakpolitikai prioritásokat.

Duol.hu

„Az európai acélipar az EU számos kulcsfontosságú feldolgozóipari értékláncának nélkülözhetetlen része, és innovációt, keresett termékmegoldásokat, valamint magas szakmai ismereteket követelő munkahelyeket nyújt Európának. – áll az Eurofer közleményében. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy hozzájáruljunk az EU szén-dioxid-mentesítési és globális klímavédelmi célkitűzéseihez, biztosítva egy fenntartható világot.

európai acélipar
Az európai acélipar számos kulcsfontosságú uniós gyártási értéklánc nélkülözhetetlen része, és az innovációt, a kívánt termékmegoldásokat és a jó minőségű európai munkahelyeket képviseli

Válaszút előtt

Azonban válaszút előtt állunk: iparágunk a 2009-es pénzügyi és gazdasági válság óta a legsúlyosabb válságban van. Ennek hátterében a globális acélipari túlkapacitás és a tisztességtelen kereskedelem hatásai állnak, amelyek súlyosbítják az alacsony acélkereslet és a magas energiaárak hatásait az EU-ban. Sürgős intézkedések hiányában a legtöbb EU-tagállamban nehéz lesz életben tartani egy rugalmas és fenntartható acélipart, olyat, amely képes beruházni az ambiciózus dekarbonizációs projektjeinkbe 2030-ig és azt követően is.  

Ötven millió tonna az acéltermelés csökkenése Európában

Az EU acéltermelése 2008 óta 30%-kal, 2023-ra 126 millió tonnára csökkent. A szerkezetátalakítási és kapacitáscsökkentési folyamatok közel 100 000 munkahely megszűnéséhez vezettek az elmúlt 15 évben. A kapacitáskihasználtság az utóbbi időben a legalacsonyabb, szinte fenntarthatatlan szintre, mintegy 60%-ra esett vissza. Ez a tendencia 2024-ben is folytatódik.

A többlet kapacitásokkal foglalkozó globális fórum (GFSEC) miniszteri találkozója nemrégiben megerősítette, hogy

a globális acéltöbblet (2023-ban 551 millió tonna) továbbra is gyorsan növekvő strukturális problémát jelent.

Az OECD szerint 2026-ig további 157 millió tonna kapacitás bővítés van folyamatban, főként a karbon-intenzív hagyományos acélgyártási technológiával.

Az acélipar fennmaradását biztosító akciótervnek tartalmaznia kell  mind a sürgősségi intézkedéseket, mind pedig a globális többletkapacitás és a tisztességtelen kereskedelem az EU acélpiacára gyakorolt katasztrófális hatásainak strukturális megoldását, amelyek veszélyeztetik a munkahelyeket és a tiszta átmenetet. Az EU versenyképességének, valamint ellenálló képességének és stratégiai autonómiájának további aláásása mérgező veszélyt jelentene.

A Draghi-jelentés ajánlásaival összhangban felkérjük az Európa Tanács vezetőit – az EU-tagállamok állam- és kormányfőit –, hogy támogassák és hagyják jóvá az alábbiakat:

Európai acélipar: Javaslat az acéltermelés fenntartására

Konkrét intézkedéseket javasolnak az EU kereskedelemvédelmi eszközeinek megerősítésére és határozott érvényesítésére a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok és szabályozások megkerülésének megállítása érdekében, valamint strukturális megoldás kidolgozása a fennálló és súlyosbodó globális túlkapacitás továbbgyűrűző hatásainak teljes körű megfékezésére.

A jelenlegi acélvédelmi intézkedéseket egy erősebb vámtarifa rendszerrel kell felváltani!

A szén-dioxid határkiigazítási mechanizmus (CBAM) továbbfejlesztését kérik az erőforrások átcsoportosítása, a downstream ágazatok áthelyezésének elkerülése, az EU acélexportjának megőrzése érdekében.

Unió-szerte fellépést sürgetnek a jelentős globális versenynek kitett energiaintenzív iparágak energiaköltségeinek csökkentésére, valamint a nyersanyagokhoz való hozzáférés biztosítására, az acélhulladék EU-n belüli megtartása mellett.

Egyúttal olyan vezető piaci ágazatok létrehozása, amelyek elősegítik a zöldacél iránti kereslet növelését Európában.

 

Az aláírók az Eurofer elnöke és hat alelnöke:

  • Henrik Adam, az EUROFER elnöke, a Tata Steel vezérigazgatója (Hollandia)
  • Mario Arvedi Caldonazzo, az Eurofer alelnöke, az Averdi vezérigazgatója
  • Geert Van Poelvoorde, az Eurofer alelnöke, az ArcelorMittal Europe vezérigazgatója
  • Timoteo Di Maulo, az Eurofer alelnöke, az Aperam vezérigazgatója
  • Lorenzo Riva, az Eurofer alelnöke, a Riva Stahl vezérigazgatója
  • Hubert Zajicek, az Eurofer alelnöke, a Voest Alpine Acélipari Diviziójának vezérigazgatója
  • Gunnar Groebler, az Eurofer alelnöke, a Salzgitter AG vezérigazgatója

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában