10 órája
Bárka - Minden, amit itt csinálunk, a szívünkből jön
A Bárka Étterem nem csupán egy étterem, hanem egy életmód- és közösségi élmény helyszíne Kisapostagon. A vendéglőt Törjék Szilveszter vezeti, párja, Bodoki Zsuzsi segítségével, akik nemcsak üzleti célból, hanem szenvedélyből és szeretetből működtetik a helyet. A beszélgetés során betekintést nyerhetünk a Bárka történetébe, Szilveszter gyermekkori emlékeibe, valamint a közösségi értékek iránti elkötelezettségükbe.
Zsuzsi és Szili - a Bárka a szívük csücske
Fotó: Kállai Félix
A KEZDETEK – SZILVESZTER ÉS A DUNA KAPCSOLATA
Szilveszter, te Kisapostagon nőttél fel. Mit jelent számodra a Duna, és hogyan kötődsz ehhez a helyhez?
- Számomra a Duna mindig is életem része volt. Gyerekként nem telt el nap, hogy ne lettünk volna a parton: úszkáltunk, motorcsónakoztunk, vagy csak a barátaimmal játszottunk. Emlékszem, volt egy ütött-kopott orosz motorcsónakunk, amivel vízisíelni gyakoroltam. Ha éppen nem volt motorcsónakunk, a barátaim futottak a parton, és kézzel húztak, hogy mégis csúszhassak a vízen – nevetett fel Szilveszter. – Imádtam a vizet, a Dunát mindig is a második otthonomnak tekintettem. Volt olyan nap is, hogy átúsztuk a Dunát, és otthon meg sem említettük, mert nyilván nem örültek volna neki. A víz iránti szeretet végigkísérte az életemet, és később is vízhez kapcsolódó tevékenységeket folytattam. Motorcsónak-versenyző lettem, bejártam az egész világot, és Európa-bajnok, világbajnok lettem. De a legszebb az volt, hogy mindezt a Dunával való kapcsolatom alapozta meg.
- Szilveszter igazi vízi ember – tette hozzá Zsuzsi. – A Duna és a vízi sportok iránti szenvedélye nemcsak egy hobbi, hanem az élete. Ez az elkötelezettség megjelenik abban is, ahogyan a Bárkát vezeti. Minden, amit itt csinálunk, kötődik a Dunához.
A BÁRKA MEGVÁSÁRLÁSA – AZ ÁLMOK MEGVALÓSÍTÁSA
Hogyan lett a tiétek a Bárka, és mi inspirált titeket abban, hogy megvegyétek?
- A Bárka területe és a kikötő nagyon lepusztult állapotban volt, amikor Marcival, a volt társammal úgy döntöttünk, hogy megpróbáljuk megmenteni – mesélte Szilveszter. – Ő is hajós ember volt, és mindketten szerettük volna, ha ez a hely újra életre kel. Ez nem csak egy befektetés volt számomra, hanem egy érzelmi döntés. Gyerekkoromban minden nyaram itt, a Dunán telt, és azt akartam, hogy mások is átélhessék azt a csodát, amit én éreztem gyerekként, főleg a gyerekeim és az unokáim. Az volt az álmom, hogy ezt a helyet visszahozzuk az életbe, és újra közösségi térként funkcionáljon.
A BÁRKA KÜLÖNLEGES KÖZÖSSÉGE
Mi teszi igazán különlegessé a Bárka Vendéglőt?
- Az étterem csodás környezetben, a Duna mellett fekszik, ehhez társul egy kikötő és a Beach is, ami így együtt igazán jó összeállítás – magyarázta Zsuzsi. – A Bárka és a Beach egy közösségi tér, ahol a vendégek nemcsak egy finom ételt fogyasztanak el, hanem találkoznak, beszélgetnek, játszanak, és valódi kapcsolatokat építenek egymással. A nyári szezonban a Beach is hozzátett ehhez a közösségi élményhez. Nem egyszer volt olyan, hogy zárás után ott maradtak az emberek, pingpongoztak, nézték a holdvilágot a Duna felett. Ezt mindenki a magáénak érzi, még a szemetet is összeszedték a vendégeink, mert érezték, ez egy érték, amit meg kell őrizni.
- Igen, és ez az, amitől különleges a hely – folytatta Szilveszter. – Amikor az emberek lehozzák a napágyakat a vízpartra, és maguk után visszateszik a helyükre, mintha a sajátjuk lenne, az számomra azt jelenti, hogy elértük a célunkat. Azt szeretnénk, hogy az emberek ne csak vendégként jöjjenek ide, hanem érezzék, hogy ez egy kicsit az ő helyük is.
AZ ÁRVÍZ – EGY ÚJABB KIHÍVÁS
Nemrégiben komoly árvizet kellett átvészelnetek. Hogyan sikerült megbirkóznotok ezzel a helyzettel?
- Az árvíz komoly kihívás volt, de azonnal nekiálltunk felkészülni – mondta Szilveszter. – A hajókat kivettük a vízből, a stéget megkötöttük, és mindent kipakoltunk az étteremből. Az alsó szintet teljesen üresen hagytuk, még a padlót is felszedtük, hogy minél kevesebb kár érjen minket. Folyamatosan figyeltük a vizet, és szivattyúztuk, hogy ne menjen be az étterembe. Négy napig szinte egyáltalán nem aludtunk, de végül sikerült megvédenünk az épületet.
- Mentálisan talán még nehezebb volt ez az időszak – tette hozzá Zsuzsi, kissé elérzékenyülve. – Amikor látod, hogy a víz mindent elvisz, amin hónapokig dolgoztál, az borzasztó érzés. A növényeket is el kellett vinnünk, minden kis apróságot, amit előtte gondosan elhelyeztünk. De közben ott volt az is, hogy hihetetlen segítséget kaptunk a személyzettől, barátoktól, önkéntesektől, akik jöttek homokzsákot pakolni, vagy egyszerűen csak kérdezték, miben segíthetnek. Ez nagyon sokat jelentett nekünk. Nincsenek szavak, hogy igazán megköszönjük! Megjegyezném, fantasztikus embereket ismertem meg a Beachen, az új barátság ellenére, ők is felajánlották a segítségüket. Hálás vagyok!
A KÖZÖSSÉG EREJE
Úgy tűnik, hogy a közösség nagyon fontos számotokra, akár a vendéglő működtetésében, akár az árvízi védekezésben. Hogyan látjátok ezt?
- Abszolút! – válaszolta határozottan Szilveszter. – Az emberek összetartása hihetetlen volt az árvíz alatt. Jöttek a barátok, ismerősök, még olyanok is, akikkel csak a vendéglő révén ismerkedtünk meg, és mindannyian segítettek. Volt, aki homokzsákot pakolt, más pogácsát sütött nekünk. Ez nemcsak nekünk jelentett segítséget, hanem egyfajta közösségi élményt is adott.
- Én is így érzem – tette hozzá Zsuzsi. – Olyan volt, mintha mindenki kicsit magáénak érezné ezt a helyet. Az emberek nemcsak vendégek voltak, hanem barátok is, akik szívesen jöttek segíteni. Ez számomra nagyon megható volt, és azt hiszem, ez az, ami igazán különlegessé teszi a Bárkát. Köszönjük szépen mindenkinek!. Mikor elvonult az ár nagyon sokan megkerestek minket és felajánlották a segítségüket a homokzsákok elpakolásában is. Kettőkor kezdtünk volna, de addigra már be is fejeztük a zsákolást. Igazán hálásak vagyunk ezért!
FEJLESZTÉSI TERVEK ÉS ÁLMOK
Milyen jövőbeli terveitek vannak a Bárka fejlesztésével kapcsolatban?
- Az álmom, hogy a Bárka ne csak egy vendéglő legyen, hanem egy olyan hely, ahol mindenki jól érzi magát – mondta Szilveszter. – Szeretnénk bővíteni a kikötőt, hogy még több hajót tudjunk fogadni, és tervezzük, hogy az erdő területén egy kempinget is kialakítunk. A szálláslehetőségek bővítése is tervben van, úszóházakat szeretnénk építeni, amit ki lehetne adni vendégeknek. Emellett fontos, hogy a környékbeli vállalkozásokkal is együttműködjünk, például a lovardákkal vagy a helyi termelőkkel. A reptér nagyon jó, és itt van a Kisapostagi Mini Skanzen is, amely egy különleges látnivaló. Ezen kívül megemlíthetnénk a helyi kocsmát is, amit szerintem Icáék rendkívül jól megcsináltak. Az a hely különleges hangulatot áraszt, ami minden látogatót lenyűgöz. Olyan miliőt teremtettek, hogy még az idegenek is elámulnak rajta. Az ehhez hasonló helyek ritkák, nem lehet sok helyen látni ilyet. A falusi turizmust érdemes lenne fejleszteni.
- A karácsonyi vásár szervezése is egy nagy álmunk – folytatta Zsuzsi –, ahol a helyi termelőkkel együttműködve kínálnánk saját készítésű termékeket, lenne itt például húsárú, chilis termékek, házi kenyér és lekvár is. Szeretnénk, ha a Bárka nemcsak a nyári szezonban, hanem egész évben központi helyszín lenne.
A BÁRKA, MINT ÉLETMÓD ÉS KÖZÖSSÉGI TÉR
Mik a legfontosabb értékek, amelyeket a Bárka képvisel?
- Számomra a legfontosabb, hogy az emberek jól érezzék magukat itt – zárta Szilveszter. – Ez nem egy üzleti vállalkozás a klasszikus értelemben, hanem sokkal inkább egy életstílus. A Bárka a közösségünk része, és azt szeretnénk, hogy mindenki, aki idejön, kicsit otthon érezze magát.
- Azt szeretnénk, ha a vendégek elégedettek lennének – tette hozzá Zsuzsi. – Minden, amit itt csinálunk, a szívünkből jön, és reméljük, hogy ezt a vendégek is érzik.