Már a hatodik

2 órája

Szupertájfun tarolta le a Fülöp-szigeteket

A szélvihar kicsavart fákat, letépett áramvezetékeket és lesodort tetejű házakat hagyott maga után, de halálos áldozatot egyelőre nem jelentettek. A szupertájfun várhatóan kissé veszít erejéből, mielőtt lecsap Lucon szigetére, amely az ország legnépesebb szigete.

MW

Kitépett villanyoszlop és megrongálódott lakóházak a Fülöp-szigeteki Catanduanes tartományban, miután a Man-yi szupertájfun elérte a szárazföldet

Forrás: AFP

Fotó: Cesar Robles

Óránkénti 185 kilométeres sebességű széllökéseket mértek, miután helyi idő szerint vasárnap délután a szupertájfun elérte a szárazföldet a Luzon szigeti Aurora tartomány Dipaculao településénél - közölte Junie Ruiz meterorológus.

szupertájfun, Fülöp-szigetek
A szupertájfun miatt egyetlen halálesetet sem jelentettek, de az építményekben jelentős kár keletkezett
Fotó: John Marshal Aquino / Forrás: AFP

Szombat este a szupertájfun az ország keleti részén fekvő Catanduanesre csapott le.

Az evakuálási utasításokra több mint 1,2 millióan menekültek el a meteorológusok szerint a „potenciálisan katasztrofálisnak és halálosnak” minősített szélvihar elől.

Egyetlen halálesetet sem jelentettek, de az építményekben jelentős kár keletkezett Catanduanesban

 – közölte Ariel Nepomuceno, a polgári védelem vezetője.

Tizennégy méter magas hullámok zúdultak Catanduanes partvidékére, a következő két napban feltehetően három méternél magasabb hullámok érik el a fővárost és más part menti városokat – figyelmeztetett Nepomuceno.

A Man-yi várhatóan kissé veszít erejéből, mielőtt lecsap Lucon szigetére, amely az ország legnépesebb szigete, és itt található Manila is. A főváros északi részén áthaladva a szélvihar várhatóan a Dél-kínai-tengeren halad tovább.

A délkelet-ázsiai szigetországban egy hónap alatt a Man-yi a hatodik erős szélvihar, a korábbiak 163 emberéletet követeltek, ezrek veszítették el otthonukat.

A hónap elején négy szélvihar alakult ki egyidejűleg a Csendes-óceán medencéjében. A japán meteorológiai intézet szerint az adatok jegyzése - 1951 - óta most először fordult elő, hogy novemberben ilyen jelenséget figyeltek meg.

A Fülöp-szigeteken, illetve a környező vizeken évente mintegy húsz nagy vihar és halálos tájfun söpör végig, de ritka, hogy ilyen időjárási jelenségek ilyen rövid idő alatt kövessék egymást. A tudósok szerint az éghajlatváltozás fokozza a viharok hevességét, a bőséges esőzéseket, a hirtelen árvizeket, és erősebb széllökéseket idéz elő.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában