2024.07.30. 11:30
Milliós csalásokról tettek feljelentést a Dunaújvárosi Rendőrkapitányságon
Legyen szó akár milliókról, akár csak egy forintról is, de ha azt bűn útján veszik el egy másik embertől, vérlázító. Sajnos júliusban is rengeteg sértett érkezett a Dunaújvárosi Rendőrkapitányságra, hogy feljelentést tegyenek csalási esetekről.
Fotó: Laczkó Izabella / Dunaújvárosi Hírlap
Mint azt Kiss Dénes rendőr őrnagy, a kapitányság bűnmegelőzési alosztályának vezetője lapunknak elmondta, az elmúlt hetekben mindenféle elkövetési módszerről számoltak be a sértettek.
3,2 millió forint Thomas csomagjáért
Volt például internetes szerelmi-csalás. Az ilyen történeteknek nagyjából ugyanaz a forgatókönyve: a világhálón megismerkedik egy pár (gyakori, hogy a csaló fél külföldinek adja ki magát vagy azt mondja, hogy külföldön tartózkodik), majd hosszú hetekig, hónapokig tart a levelezés egymás között. A csaló így a sértett bizalmába férkőzik, majd amikor kialakul az érzelmi kötődés, akkor kezdi az arcátlan átverést. Bedob egy olyan sablonszöveget, hogy a hazautazásához pénz kell, vagy hazaküld egy csomagot, aminek átvételére (és ezzel együtt több hamis pénzügyi tranzakció kifizetésére) megkéri az áldozatot. Ez történt a dunaújvárosi eset során is. A hölgy a WhatsApp nevű alkalmazáson keresztül ismerte meg Thomast. A férfi egy idő után arra kérte a nőt, hogy vegye át az általa feladott csomagot. Ilyenkor jönnek az alaposan előkészített hazugságok, például hogy ilyen-olyan vámot kell megfizetni, vagy például tárolási és terrorelhárítási jogcímen is fizetni kell a csomag szállításáért egy nagyobb összeget. Jelen esetben a sértett összesen 3,2 millió forintot fizetett ki így. Még ha elsőre nem is gyanakszunk egy hasonló történetben, a vészféket azonnal húzzuk meg, amikor kiderül, hogy a pénzt (a hamis tételeket) egy másik nő nevén lévő bankszámlára kell utalni.
Vásárlás helyett egymillió mínusz
A népszerű és látogatott adok-veszek oldalakon is rendre érik csalások mind az eladókat, mind a vevőket. Júliusban arról tettek feljelentést a dunaújvárosi kapitányságon, hogy a Marketplace felületén egy telefont rendelt a sértett, elutalta érte a 25 ezer forintot, helyette viszont egy karórát kapott (ami nyilván csak a töredékébe került volna). Az ilyen esetek után az eladó persze elérhetetlenné válik.
A használt ruhák és tárgyak eladására-cseréjére biztosít lehetőséget a Vinted nevű platform. Egy beloianniszi hölgy szeretett is volna vásárolni egy terméket, jelentkezett az eladónál érte, aki egy linket küldött el neki. Ezen a felületen a vevő megadta a kért adatokat, közte bankszámlás adatokat is. A vásárlásból nem lett semmi, viszont július 7-én Budapesten, az egyik bankautomatából 150 ezer forintot vettek le a beloianniszi nő számlájáról, s további 935 ezer forintot utalt el róla valaki. Valószínűleg az adataiból létrehoztak okostelefonnal egy digitális bankkártyát.
Csak ha van felesleges pénzünk...
Gyakoriak a befektetési-csalások is, ilyen módszeres átverésről is tettek feljelentést a rendőrségen. Egy sárbogárdi férfi a dunaújvárosi kapitányság illetékességi területén lévő munkahelyén (ezért került az ügy a helyi rendőrséghez) jelentkezett egy kecsegtetőnek tűnő kriptokereskedéses ajánlatra. Szeretett volna rövid időn belül haszonhoz jutni. Elkezdte az egyeztetést egy Katie nevű ügyintézővel. Az ajánlat regisztrációs díjára 30 ezer forintot kellett elutalnia a sértettnek, majd további 680 ezer forintot utalt egy VISA-számlára. A eset vége az lett, hogy sem az elvileg megtermelt profitot, sem a befizetett pénzét nem kapta vissza.
Gyorsan fejlődik ez az ágazat, de nagyon nehéz valódi ügyletet találni, rendkívül körültekintőnek kell lenni hozzá. A túl kecsegtető ajánlatok minden bizonnyal hamisak, a bűnözők ezzel a mézesmadzaggal próbálják rászedni a sértetteket a "befektetésre". Nyilván a pénzügyi szakemberek, a témában rendkívül jártas egyének tudják, hogy mit-hol keressenek, hogy hova fektessenek be. Ám ha igazán őszinték akarunk lenni, akkor az ilyen tőzsdés, kriptovalutás és hasonló befektetések azoknak valók, akiknek van is ilyen célra "felesleges" pénzük, hiszen alap esetben is van bennük kockázat.
Varsóban fizettek a számlájáról
Egy dunaújvárosi férfi az édesapja Yettel-es telefonját szerette volna feltölteni egy bizonyos összeggel. A folyamatot a Barion nevű, elektronikus fizetéseket lebonyolító szolgáltatással kívánta megvalósítani. Mivel akkor éppen nem működött a rendszer, ezért az interneten, a Google-on keresztül próbálta lebonyolítani a feltöltést. Elvileg sikerült is, még kapott hozzá egy hatjegyű kódot is. Azonban a sértett arra lett figyelmes, hogy négy alkalommal vásároltak a számlájáról Varsóban, összesen 277 ezer forint értékben. Valószínűleg egy adathalász oldal volt, ahol a feltöltést csinálta, így hozzáférhettek illetéktelenek a bankkártyája adataihoz.