Dunaferr – Liberty

2024.08.05. 11:15

Kínai támogatás a Liberty Dunaújvárosnak

A Liberty technológiai partnere, a CISDI megkapja a pénzügyi támogatást a dunaújvárosi acélműben megvalósuló nagyberuházáshoz. A CISDI Engineering és a Kínai Export- és Hitelbiztosító Társaság (Sinosure) között elvi hitelbiztosítási megállapodás született. A megállapodás 1,3 milliárd eurós összegre vonatkozik, és utat nyit a Liberty évi hárommillió tonnás elektromos ívkemencés létesítményének finanszírozása, azaz a berendezések exportja és telepítése előtt Dunaújvárosban – áll a cég szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében, melyet betű híven közlünk az alábbiakban. Pozitív hírként értékelte az elvi megállapodást dr. Mészáros Lajos, térségünk országgyűlési lépviselője is.

Duol.hu

Fotó: DH archív

Az elvi megállapodás megkönnyíti azoknak a további támogatásoknak és garanciáknak a megszerzését, amelyek alapján véglegesítik a beruházás tőkeszerkezetét.

Az új létesítmény üzembe helyezésével az egyre elavultabbá váló szénalapú acélgyártási módszereket a legújabb, fenntartható acélgyártási technológiával váltják fel. A két új, 150 tonna kapacitású ívkemence (EAF) a korszerűsített, másodlagos kohászati létesítménnyel együtt képes lesz az acélhulladék újrahasznosítására, valamint a redukciós vaspellet közvetlen fölhasználására. Az így előállított kiváló minőségű acéllemezeket a meleghengermű dolgozza majd fel. Az új üzem a korábbi technológiával összevetve lehetővé teszi, hogy a gyártás közvetlen CO2-kibocsátását mintegy 80%-kal csökkenthessék.

Az 1,3 milliárd euró értékű beruházási csomag magában foglalja a meglévő meleghengermű és horganyzósor korszerűsítését, valamint új gyártósorok telepítését, amelyek a védelmi- és autóipari termelés magyarországi gyártóbázisait szolgálják majd ki.

A bejelentés egybeesik a CISDI képviselőinek Liberty Dunaújvárosban tett látogatásával. A CISDI tovább folytatja a már megkezdett műszaki és megvalósíthatósági tanulmányok készítését, mielőtt az új, zöldacél-gyártásra alkalmas ultramodern acélmű-gyártási műszaki specifikációját véglegesíti. A látogatás során a CISDI és a Liberty szakértői a svájci NPT és a német RCG szakembereivel együttműködve tervezik a termelő berendezések optimális elrendezését, valamint a technológia működtetéséhez szükséges áram-, gáz-, víz- és gőzellátási segédberendezéseket.

Az elektromos ívkemence – illusztráció
Fotó: FSzCs

Thomas Gangl, a Liberty Steel Europe vezérigazgatója kijelentette: „Fontos mérföldkőhöz érkeztünk, amely megalapozza, hogy a Liberty dunaújvárosi gyára a fenntartható acélgyártási technológiák terén élenjáró, modern zöldacél-üzemmé váljon. A partnereinkkel a finanszírozás és a műszaki megvalósíthatósági tanulmányok terén elért előrehaladás jelzi, hogy a projekt a tervezett ütemben halad. Továbbra is együttműködünk minden érdekelt féllel annak érdekében, hogy a projektet hatékonyan megvalósítsuk.

Dr. Mészáros Lajos: Rendkívül pozitív ez a hír

Dr. Mészáros Lajos, térségünk országgyűlési képviselője úgy fogalmazott, ez a hitelfedezeti elvi megállapodás rendkívül pozitív hír, hiszen a technológiai váltást alapozza meg a vasműben.

- Tulajdonképpen a beruházás pénzügyi előkészítését jelenti. A szakértők véleménye alapján körülbelül két-három év múlva valósulhat meg az elektromos ívkemence telepítése, az elektroacél-gyártás. Ezzel jelentősen csökkenhet a gyár széndioxid-kibocsátása, de amit Dunaújváros és az itt élők szempontjából különösen fontosnak tartok, hogy gyakorlatilag mentesülünk a porterheléstől, ezt is eredményezi a korszerűbb technológia.

Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár hozzátette: „Folyamatosan követem a zöldacél-projekt előrehaladását, amely a Liberty csapata és a megvalósításban résztvevő más szakértők összehangolt erőfeszítései eredményeként alakul. A figyelmet a beruházás nemzetgazdasági szempontból való stratégiai fontossága indokolja.

XIAO Peng a CISDI elnöke kijelentette: „Örülünk, hogy a Liberty Dunaújvárossal közösen dolgozhatunk ezen a kiemelt jelentőségű projekten. A dunaújvárosi csapattal és a Sinosureral való több hónapos együttműködés után nagyszerű hír, hogy most megkaptuk a Sinosuretól a projekt támogatására vonatkozó szándéknyilatkozatot. Ez egy jelentős lépés a dunaújvárosi acélmű szén-dioxid-mentesítésének és megújításának útján. Az üzemben a CISDI legmodernebb elektromos ívkemencéje, öntőüst, vákuumos gázmentesítés, lemezöntő és mesterségesintelligencia-alapú vezérlőrendszer kerül beépítésre, amely világszínvonalra emeli az üzem hárommillió tonnás termelési kapacitásait, jelentős CO2-kibocsátás-megtakarítás mellett.

A Sinosure Shanxi részéről HE Zhigang hozzátette: „Ez a beruházás azért is fontos, mert egyben a magyar acélipar szén-dioxid-mentesítését és modernizációját támogató fejlett kínai technológia bemutatója is lesz. A Liberty Dunaújváros és a CISDI együttes erőfeszítése aláhúzza a Kína és Magyarország közötti erősödő együttműködést, és megmutatja, hogy a fenntartható acélgyártási technológiákba történő beruházás milyen hatalmas potenciális előnyökkel jár. Örömmel nyújtunk előzetes támogatást a vevői hitelhez, és várakozással tekintünk a CISDI-vel és a Liberty-vel való további együttműködés elé a megvalósíthatósági tanulmányok befejezése, és ennek az izgalmas fejlesztésnek az előrehaladása során.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában